Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Tohle může vašemu školákovi zachránit život: 6 tipů, jak naučit dítě ubránit se úchylovi!

Tohle může vašemu školákovi zachránit život: 6 tipů, jak naučit dítě ubránit se úchylovi!
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
Útoky odnášejí ti nejslabší a bohužel jsou to nezřídka právě děti, kterým chce někdo ublížit. Nebezpečí jim nehrozí na každém rohu, ale i tak je dobré být připravený na krizové situace. Na některé momenty lze malé školáky připravit přímo u vás doma a postupně je rozvíjet, aby v případě konfliktu mohlo vaše dítě rychle reagovat a vyhnulo se napadení či pokusu o únos. Není třeba síly, ale správný odhad situace a rychlé vyhodnocení.

1. Kdo je cizí člověk

Asi každý rodič říká svému dítěti, že se s cizími lidmi nemluví. Vysvětlete dítěti důkladně, co znamená cizí. Nejlépe na příkladech. Dítě může přemýšlet jinak než dospělý.

Setkal jsem se s příběhem uneseného děvčete, které nastoupilo k cizímu muži do auta proto, že na ni zablikal světly. Její vysvětlení? „Kdyby mě neznal, tak na mě přeci nebude blikat,“ vysvětluje Pavel Houdek na stránkách moderni-sebeobrana.cz

Vysvětlete dítěti, že cizí je i člověk, který zná vás jako rodiče, kterého potkávají na lavičce před domem.

2. Kdy s cizím člověkem mluvit

Ví vaše dítě, co má dělat, když se ztratí například v obchodním centru Správná odpověď je oslovit ostrahu či zaměstnance – tedy cizí lidi. Vysvětlete svému dítěti, že existují cizí lidé, kteří jsou důvěryhodní a na které se může obrátit v případě problému (například když se ztratí či je bude někdo obtěžovat). Typicky policisté, řidič MHD v případě, že nastoupilo do špatného autobusu, a podobně.

3. Heslo pro případ nouze

Myslete i na případ, že z nějakého důvodu nebudete moci dítě ze školy či kroužku vyzvednout a budete pro něj někoho muset poslat. Domluvte si s ním tajné heslo. Vaše dítě nesmí nikdy s nikým odejít, pokud mu neřekne heslo! A to i kdyby to byl váš soused nebo kolega z práce

4. Zlé lidi nejde poznat podle vzhledu

Promluvte s dítětem otevřeně o tom, že existují zlí lidé, kteří mohou děti unést a provádět jim zlé věci. Vysvětlete jim, že to zpravidla nejsou otrhaní špinavci, ale klidně milí, usměvaví lidé, pěkně oblečení, nezřídka ženy. Zlé lidi nejde poznat podle vzhledu! Mohou číhat a snažit se dítě nalákat i na místech plných dalších lidí. Nepodlehněte iluzi, že dítě je na rušných místech v bezpečí.

5. Nejčastější triky

Rozdávání bonbonů zná každý. Co takhle starší pán s vodítkem, kterému se zaběhl pes a požádá vaše dítě o pomoc s jeho hledáním? Vysvětlete dítěti, že pomáhat lidem je správné, ale že pokud dospělý požádá o pomoc dítě, mělo by se mi mít velmi na pozoru a odejít pryč Optimální je naučit je větu typu: „Já jsem jenom dítě, poproste někoho dospělého. Můžu vám ho zavolat.“

6. Co dělat v případě krize

Naučte děti správně reagovat v krizových situacích. Naučit neznamená jen vysvětlit – optimální je sehrát s dítětem scénáře (scénky) a nacvičit, jak by mělo reagovat. Šance, že dítě v reálné situaci zareaguje správně, pokud si postup vyzkouší, je výrazně vyšší.

Pokud se cizí člověk nenechá odradit naučenou větou a dále naléhá či přistupuje blíže, naučte dítě okamžitě utéct. Nacvičte s ním, jak utéct (hlavně bezpečně) a kam utéct, tedy kde hledat útočiště.

V případě nouzové situace by si dítě mělo umět říct o pomoc kolemjdoucím (další prolomení pravidla „nemluv s cizími lidmi“): „Paní, prosím, pomozte mi. Ten pán mě otravuje, neznám ho a bojím se. Zavolejte prosím policii. Nechoďte pryč.“

Naučte vaše dítě křičet. Obzvláště holčičky s tím mohou mít problém – vždyť jim odmala někdo říká, aby se ztišily, nevyváděly atd. Naučte je také co křičet: „Pomoc, nechte mě… Zavolejte policii!“

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy