Tomáš Klus podpořil Palestinu, dopustil se přitom celé řady faulů. Krvavé řádění Hamásu totálně ignoroval
Tomáš Klus se ocitl pod palbou kritiky. Sérii ostrých komentářů odstartovalo jeho video na sociálních sítích, v němž vyzýval veřejnost, aby se ve společnosti a médiích více hovořilo o dění v Pásmu Gazy. Vyzdvihl počet obětí a obvinil Izrael z etnické čistky. Nejenže jeho vzkaz byl plný faulů, jak uvádí server Novinky, ale zcela se vyhnul tématu terorismu ze strany hnutí Hamás, jež celou situaci vyvolalo. Řeč nepadla ani na izraelská rukojmí, zadržovaná na neznámém místě, mezi nimiž jsou také děti.
Tomáš Klus otevřel téma, kterému se většina českých celebrit vyhýbá obloukem. Na Instagram zveřejnil videozáznam, ve kterém kritizuje veřejnost a média kvůli tomu, že se dostatečně nemluví o dění v Pásmu Gazy. Dopustil se ale hned několika faulů. Izrael obvinil z etnické čistky. Ačkoli vyčíslil počet obětí v Gaze, zcela opomenul oběti, které přišly o život v Izraeli následkem řádění hnutí Hamás.
"Nepíše se o tom a nemluví, ale děje se to. O to hlasitější začíná být ono mlčení. Dětem nezáleží na tom, čí je dům, ve kterém žijí, záleží jim na tom, že žijí. Kéž se to naučí i dospělí. Věřím a mám naději, že nebudeme mlčet," napsal na podporu Palestiny. "A v Izraeli je tedy genocida v pořádku, jak vidím," reagoval hned Libor. "Váš přístup je značně propalestinský," přidává se i Kristýna.
Klus se ocitl pod palbou kritiky
V reakci na počet kritických komentářů natočil Klus další vzkaz. "Jsem v poslední době konfrontován velkým množstvím komentářů na to, kdo jsem, kam mám táhnout, popřípadě, jak mám zemřít. Rád bych na ně reagoval trochu věcnějšími otázkami. Vám přijde 39 000 obětí, z nichž 14 000 jsou děti, zničená infrastruktura, vybombardované školy a nemocnice, jestli vám to v rámci toho, jak Izrael působí v Pásmu Gazy, nepřipadá jako definice přinejmenším etnické čistky?" ptá se svých sledujících.
"Taky bych se chtěl zeptat, jestli vám připadá, že o tom naše média informují objektivně? Zároveň bych se chtěl zeptat, jestli jako stát, který má velmi špatnou zkušenost s okupací, bychom na tuto otázku neměli být trochu citlivější? Neměli bychom se ptát naší vlády, jak to, že tak vehementně a bezpodmínečně stojí za státem, který okupuje jiný stát? Kdo dal Izraeli právo omezovat svobodný pohyb Palestinců po jejich vlastním území? Kdo mu dal právo svévolně zatýkat Palestince, a to i děti? Jak je možné, že nějaký stát blokuje příjem humanitární pomoci?" pokračuje.
Aby svá tvrzení dostatečně podložil, přiložil do videa i mapky, které měly dokázat, že Izrael je skutečně okupantem. Nejedná se však o relevantní materiál. Jak uvádí server Novinky, jde o manipulaci, kterou hojně využívají protiizraelští aktivisté. První mapa zobrazuje britské mandátní území po rozpadu Osmanské říše, druhá pak znázorňuje plán OSN na rozdělení Palestiny. Na poslední mapě jsou zvýrazněny oblasti, které měly v historii státu vlastní samosprávu.
Podobný pohled má i Tamara Klusová
Podobný pohled na situaci má i zpěvákova žena Tamara Klusová, která o tomto tématu rovněž hovoří otevřeně na svém Instagramu. "Já si tady dnes potřebuji vylít svoje srdce, které svírá fakt velká obava. Ta obava pramení z toho obrovského ticha a strachu mluvit o tématu, které má nadpis genocida. Nikdy mi nebudou jedno děti a násilí páchané na nich a bezpráví. To, co se děje v Pásmu Gazy, je genocida, to nemá nic společného s válkou," promluvila se slzami v očích.
"Ty děti tam umírají na pády raket, bomb nebo střel. Umírají i na hlad a na to, že tam není žádná humanitární pomoc. Ty ustřelené nohy a ruce jim lékaři operují bez anestezie, protože je tam nemají. A to by nám nemělo být jedno. Vyjádřila bych se k tomu úplně stejně, i kdyby se to dělo kdekoli jinde na světě," pokračuje. I ona se však obloukem vyhnula tématu obětí v Izraeli stejně jako její manžel.