Tomáš Pešír se vrátil ke skandálu v Belmondu: Nebyl to vzdor hráčů, tvrdí a odkryl pozadí
Tomáš Pešír (43) byl v pozici manažera české fotbalové reprezentace v době, kdy se trojice reprezentantů rozhodla navštívit olomoucký noční klub Belmondo před klíčovým kvalifikačním utkáním na EURO 2024 proti Moldavsku. Po posledním zápase kvalifikace Pešír společně s trenérem Jaroslavem Šilhavým a celým realizačním týmem rezignovali – hlavně právě kvůli uvedenému skandálu – i když tým v té době slavil výhru a postup na šampionát. Bývalý profesionální fotbalista se v pořadu eXtra Host vrátil k této třaskavé kauze a odhalil její zákulisí.
Tomáš Pešír strávil v české mužské seniorské reprezentaci přes tři a půl roku. "Z toho jsem byl necelé dva roky vedoucí týmu a pak necelé dva roky v pozici manažera," upřesnil Pešír v pořadu eXtra Host, kde zavzpomínal i na dobu covidu. "Nesmělo se nic. Většinou jsme bydleli v hotelu, který jsme zavřeli, nebo jsme uzavřeli nějaká patra. Asi nejhorší bylo EURO 2020, když jsme hráli ve Skotsku, Anglii, Ázerbajdžánu, Maďarsku," řekl s tím, že všichni čelili nesmyslným restrikcím, kdy po zápasech museli hned létat zpět a nechat se testovat i několikrát každý třetí den.
Pešír ale na druhou stranu uvedl, že se všichni během pandemie vzájemně sblížili a dodnes na některé věci rádi vzpomínají. Bývalý manažer nároďáku mluví o českých reprezentantech jako o fajnových klucích, kteří nemají náročné požadavky. "Myslím si, že máme hodně skromné kluky," uvedl.
Kauza Belmondo
Fotbalisté mají povoleno jedno až dvě piva během začátku srazu, na konci listopadu loňského roku ovšem celým českým fotbalem otřásla kauza kolem nočního nepovoleného dýchánku tria hráčů, kteří vyrazili do olomouckého klubu Belmondo na diskotéku, zatímco ostatní členové týmu spali a nabírali síly na klíčový zápas, který měl rozhodnout o postupu či nepostupu na šampionát. "Dozvěděl jsem se to hned ráno od asistenta trenéra, který občas večer nespí, a tak se jde projít po hotelu. Přišel za mnou a řekl mi, že má podezření, že někdo byl venku, protože chodil ve tři ráno po hotelu a zjistil, že někdo měl veselejší návrat," řekl s tím, že se nejprve dozvěděl o obráncích Vladimíru Coufalovi a Jakubu Brabcovi.
"U Vládi mě to trošku překvapilo, u Kuby trošku míň, protože je to takový parťák. Pak se to nějak vyvíjelo, pak se objevil i Kuchtič (útočník Jan Kuchta, pozn. red.) a pak jsem dostal zprávu od tiskového mluvčího, že za chvíli začne lavina," odhalil pozadí skandálu a dodal, že všichni byli následně pod obrovským tlakem.
Co se dalo udělat jinak
Bývalý profesionální fotbalista rovněž přiznal, že dlouho přemýšlel nad tím, zda se nedalo něco udělat jinak. "Podotýkám, že máme tři týmové security plus jsou většinou i hoteloví, ale není to nastavené tak, že bychom stáli u dveří hráčů a hlídali je. Já jsem zastáncem toho, že jestli tohle někdo udělá, je za to zodpovědný," má jasno Pešír a zároveň připustil, že realizační tým včetně jeho osoby možná mohl být trochu tvrdší a důraznější.
Momentální zkrat, vzdor nikoli
Někdejší manažer ale vyloučil, že by se jednalo o vzdor hráčů se záměrem urychlit konec Jaroslava Šilhavého na trenérské lavičce, jak se také někdy mezi fanoušky a médii spekulovalo. "Já i další lidé jsme byli rozhodnuti, že skončíme, ať se děje, co se děje. Samozřejmě tohle byla pro někoho třešnička na dortu, ale u těch tří jsem stoprocentně přesvědčený, že to nebylo schválně mířené proti trenérovi a realizačnímu týmu," řekl Tomáš Pešír, který označil noční dýchánek v Belmondu za momentální zkrat. Tomáš Neumann, který byl také viděn společně s triem hráčů v olomouckém podniku, aféru ustál a je i nadále členem výkonného výboru Fotbalové asociace ČR (FAČR). Jan Kuchta i Vladimír Coufal se později do reprezentace vrátili, po několika měsících trestu je trenér Hašek znovu povolal do týmu a byli i v kádru na současném šampionátu, kde ovšem náš tým ani jednou nevyhrál a brzy vypadl. Jakub Brabec se po aféře již znovu do A–týmu ČR nedostal.
Co dalšího řekl Tomáš Pešír nejen o kauze Belmondo, se dozvíte ve videu v úvodu článku.