Továrna na smrt: Našli jsme dům, kde si chtěl orlický gang založit firmu na vraždy
Orlické vraždy, jeden z nejbrutálnějších a nejnáročnějších případů české kriminalistiky, zaměstnaly policisty nejen při pátrání po pachatelích, ale i při následném skládání celého příběhu bandy, která zabíjela bez jakéhokoli váhání většinou pro získání peněz nebo majetku. Při vyšetřování potom vycházely najevo skutečnosti, u kterých si člověk přestává být jistý, že nečte scénář hororového filmu. Podívejte se na jeden z takových děsivých detailů, který souvisí právě s případy, o kterých vypráví seriál Devadesátky a série dokumentů Polosvět, uváděné v České televizi. Redakce eXtra.cz totiž objevila dům, ve kterém si chtěl orlický gang založit firmu na vraždy.
Pomezí pražských Vysočan a Libně, čtvrť plná činžáků a malebných vilek. Všechny nejsou ve výstavním stavu, je vidět, že tamní starousedlíci mnohdy už nemají energii krásné staré domy neustále opravovat. Jeden z nich se ale vymyká, je z něj prakticky ruina. Někdo se evidentně snažil začít rozsáhlou rekonstrukci, ale ta kdoví proč skončila brzy po svém začátku. Podle pamětníků z místa se stavební práce zastavily už v roce 2016. Nyní obývají sklepní prostory zbytku domu bezdomovci.
Jakou má ale dům souvislost s orlickým gangem, jehož činy popisují seriály Devadesátky a Polosvět? Pěti vraždami, které policisté prokázali, totiž řádění vrahů skončit nemělo, v jejich hlavách se rodil mnohem šílenější plán, který měl zvýšit jejich výkon a ze smrtí na objednávku udělat výnosný byznys. Dům na Proseku koupili s tím, že v jedné jeho části vytvoří posilovnu a ve druhé bude profesionální linka ke zbavování se mrtvých těl. Novinář Josef Klíma po svém rozhovoru s Karlem Kopáčem ve vyjádření pro Českou televizi řekl: „Zamrazilo mě, když mi prozradil, že měli daleko víc zakázek, že měli víc lidí, které měli oddělat. Opravdu to byla prosperující firma.“
Šrotovací mlýn na maso
Kopáč s Kunou tedy opravdu dům na Proseku koupili. Jde o třípatrovou vilu s rozsáhlým sklepením. Tam měli podle Jiřího Svobody, režiséra filmu Sametoví vrazi, který se případem také velmi podrobně zabýval, v plánu likvidovat těla zavražděných nejen Čechů, ale tuto "uklízecí službu" chtěli poskytovat i zločincům ze zahraničí. "Zajímali se o koupi šrotovacího mlýnu na maso, jaký se používá v kafileriích. Policie si tenkrát myslela, že chtěli zavražděné lidi mlít na kusy a vypouštět do odpadu," řekl Jiří Svoboda v rozhovoru pro iDnes.cz, ve stejném smyslu pak mluví i v dokumentu ČT Polosvět.
Vraždy s. r. o.
Celý příběh tak nápadně připomíná příběh firmy Murder, Inc. (ve volném překladu něco jako Vraždy, s.r.o.) ze třicátých a čtyřicátých let minulého století ve Spojených státech. Řezníci napříč mafiánskými rodinami se dali dohromady a rozjeli doslova firmu na zbavování se lidí. Organizace měla přes dvacet členů a drtivou většinu z nich poslaly soudy po dopadení rovnou na šibenici. Na rozdíl od orlického gangu, z nějž uvězněn zůstává už pouze jeden člověk, Ludvík Černý. Kuna, Meierová a Chodounský jsou nyní již z vězení venku a Karel Kopáč spáchal v cele sebevraždu oběšením.