Tragická smrt Jiřího Hrzána vyvolává bolestné vzpomínky: Svědci o tom nemohou mluvit ani po 40 letech
Jiří Hrzán byl vždy vynikající bavič, jako první si toho ale všiml režisér Jiří Krejčík Ten obsadil Hrzána do jeho první pořádné role ve filmu Svatba jako řemen z roku 1967. Krejčík využil toho, že Hrzán měl mladičkou tvář a trochu koktal, z čehož herec ve filmu neuvěřitelně těžil a zvládl pobavit spoustu diváků.
Poté následoval Hrzánův raketový vzestup. Zahrál si v legendárních komediích, jako třeba Pane, vy jste vdova!, Homolka a tobolka nebo Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách Nejvíc ale zazářil v humorném filmu Drahé tety a já. Hrzán se zároveň stal nejen miláčkem publika, ale i žen.
Byl milovníkem žen
Jeho první ženou byla Věra Šmídová, se kterou měl dvě dcery Barboru a Terezu. I přesto, že svoji ženu miloval, nedokázal jí být věrný, a tak se manželé rozvedli. Jiří Hrzán, i když byl malého vzrůstu, dokázal poutat značnou pozornost a na ženy působil jako magnet. Smysl pro humor a osobité kouzlo k němu přitahovaly ženy z řad manekýn, hereček i zpěvaček. Byl to zkrátka milovník života se vším všudy.
Přátelé a příbuzní si Hrzána pamatují i jako poněkud ztřeštěného chlapa. Při natáčení odmítal pomoc kaskadérů, všechny nebezpečné scény hrál on sám. Nebál se ani výšek, rád šplhal a nevyhnul se ani pádům. Například v roce 1976 spadl z římsy hotelu v Ostravě, kvůli čemuž mu nebyla prodloužena smlouva v Činoherním klubu. Roli v tom hrál i alkohol, kterému slavný herec holdoval.
Pád z pátého patra
Další pád se mu ale stal osudným. V noci 22. září 1980 se v pražské Ladově ulici pokusil vyšplhat za svou přítelkyní do bytu v pátém patře. Riskantní kousek se mu ale vymstil a Hrzán spadl z výšky několika desítek metrů. "Tu noc jsem nebyl doma, ale manželka viděla, jak ho oživovali," řekl pro eXtra.cz jeden z obyvatelů domu, u kterého k tragédii došlo. "Stále o tom nemohu mluvit... Nezlobte se," odpověděla nám žena, která na tragickou událost nechtěla ani pomyslet.
Hrzán sice pád přežil, ale byl těžce zraněný. Sanitka ho ihned převezla do blízké Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí, tam ale svým zraněním po dvou dnech 24. září 1980 podlehl. Následně byl pochován v rodinné hrobce v Táboře.
Podívejte se do galerie na fotky balkonu, ze kterého Jiří Hrzán tragicky spadl.