Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Tragický pád kabiny lanovky na Ještědu: Co nehodu způsobilo?

Pád kabiny na Ještědu: Co nehodu způsobilo?
Zdroj: Správa železnic
Předchozí Další
Příčina

V neděli došlo cestou na Ještěd k tragické události. Kabina lanovky, která denně přepraví mraky turistů, se utrhla a spadla. Zahynul v ní průvodčí Českých drah. Z druhé kabiny bylo nutné evakuovat čtrnáct lidí, kterým se naštěstí nic nestalo. Nyní visí ve vzduchu otázka, proč kabina vlastně spadla?

Lanovka jezdí na Ještěd, který se nachází nedaleko Liberce, už dlouhých osmaosmdesát let. Zmodernizovaná je šestačtyřicet let. K takové tragédii, jaká se stala tuto neděli, však došlo zcela poprvé.

Jedna z kabin jedoucích na Ještěd se utrhla a spadla na zem. Generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera prozradil, že prasklo tažné lano, ale jen to by její pád nemělo způsobit. České dráhy se domnívají, že to mohlo být bezprostřední příčinou nehody.

V druhé kabině bylo 14 lidí

„Je nám velice líto, že k této tragické události došlo, a chceme vyjádřit hlubokou soustrast pozůstalým po našem kolegovi. Zároveň bychom rádi poděkovali všem, kdo se podíleli na evakuaci cestujících z druhé kabiny a postarali se o jejich přesun do bezpečí,“ uvedli později zástupci Českých drah.

Druhá kabina visela z patnáctimetrové výšky a čtrnáct lidí museli evakuovat. Po této tragédii byl u každého přítomen psycholog, protože viděli pád kabiny.

Tažné lano měnili v roce 2016

Tažné lano používané na lanovce na Ještěd má v průměru 22,4 milimetru, na délku asi 1,4 kilometru a váží kolem tři tun. Na Ještědu ho mění obvykle po deseti až 15 letech, podle údajů se tak naposledy stalo na jaře 2016.

Škodu České dráhy odhadují podle mluvčího Petra Šťáhlavského na deset milionů korun. Mimo provoz bude lanovka měsíce. „Dokud nebudeme znát přesné příčiny nehody, tak provoz lanovky určitě neobnovíme,” uvedl dnes generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

Policie událost vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti se sazbou od dvou do osmi let, na místě jsou i inspektoři Drážní inspekce. „Máme přizvané znalce z oborů, kteří nám vlastní expertizou mohou dopomoci k objasnění celého případu,” řekl novinářům regionální policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Policie žádá případné svědky pádu lanovky o spolupráci, podle Robovského se jich přihlásilo zatím sedm.

Stále se pokračuje ve vyšetřování

Podle inspektora Kučery se v neděli našli zbytky prasklého tažného lana a inspekce stále pokračuje ve vyšetřování. „Předpokládám, že na místě mimořádné události budeme ještě dnes a pak už se tam vracet nebudeme, že už to bude spíše dokazování, papíry, výslechy a tak dále,” uvedl.

Podle něj vyšetřování inspekci potrvá minimálně půl roku. „Třeba taková kontrola defektoskopie lana trvá několik měsíců,” řekl. Jen prasknutí tažného lana by ale podle něj nemělo způsobit pád kabinky lanové dráhy. "Jsou tam mechanismy, které mají nějakým způsobem fungovat, a my musíme zkoumat, proč se ta kabina zřítila," dodal.

Den po pádu měla začít revize

Zatím není jasné, kdy lanovka bude moci být opět v provozu. Podle Šťáhlavského bude potřeba větší oprava. „Její rozsah a délka budou stanoveny až po podrobné prohlídce celé lanové dráhy, proto nelze v současné chvíli předjímat rozsah prací. Lze však očekávat, že bude nutné vyměnit celé tažné lano a vyrobit novou kabinu,” řekl mluvčí Českých drah. Před tragickou nehodou České dráhy počítaly s odstávkou v rámci obvyklé podzimní revize, jež měla začít dnes, do 13. listopadu.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí. Je v majetku Českých drah. Na možnost pádu lanovky se složky integrovaného záchranného systému pravidelně připravují, cvičení se konají každoročně. Bezmála v 90leté historii lanovky ale nebyl takový zásah nutný.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy