Tragikomedie vlády pokračuje: Tři nařízení s jepičím životem, která platila jen pár hodin
Papír, nebo mobil?
Policie avizovala, že zezačátku bude při přejezdech mezi okresy uznávat dokumenty o oprávnění k cestě také v elektronické podobě, tedy například na mobilu či tabletu. Zároveň ale dodávala, že po prvních dnech bude vyžadovat dokumenty jen na papíře. Z vyjádření policejní tiskové mluvčí Hany Rubášové pro portál EuroZprávy.cz dokonce vyplynulo, že lidé, co nemají tiskárnu, jsou odkázáni na kamarády.
„Občané si budou muset pomáhat. Pokud někdo nevlastní tiskárnu, bude se muset obrátit na souseda či kamaráda, kterým do e-mailu pošle písemné zdůvodnění, a přátelé mu ho vytisknou. Jistě se najde někdo, kdo má tiskárnu doma, anebo v zaměstnání,“ řekla. Spousta lidí si pak lámala hlavu s tím, proč by měla riskovat přenos nákazy setkáním s přáteli za účelem vytištění papíru, když je jim stále doporučováno, aby pokud možno nikoho nepotkávali. Jak také obstarat chybějící papír, když jsou papírnictví zavřená?
Tyto otázky trápily i bývalého předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska (60), který na svém Twitteru zveřejnil status adresovaný ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi (42). „Zítra musím z pracovních důvodů překročit hranice okresu. Policie mě varuje, že musím mít písemný doklad, elektronický nestačí. Papír mi došel. Vláda zavřela papírnictví, takže si ho nemohu koupit. Co mám dělat?“ napsal Kalousek.
Odpověď od Hamáčka na sebe nenechala dlouho čekat. „Pokud to není nutné, zkus to prosím vyřídit z domova. Když chceš mimo okres, musíš prokázat, že se na tebe vztahuje výjimka, elektronicky nebo na papíře. Papír je lepší z hygienických důvodů, aby policistům rukama neprošly desítky mobilů nebo tabletů. Věř, že jim do smíchu není,“ napsal ministr vnitra na svůj Twitter.
Pokud to není nutné, zkus to prosím vyřídit z domova. Když chceš mimo okres, musíš prokázat, že se na tebe vztahuje výjimka, elektronicky nebo na papíře. Papír je lepší z hygienických důvodů, aby policistům rukama neprošly desítky mobilů nebo tabletů. Věř, že jim do smíchu není.
— Jan Hamáček (@jhamacek) March 2, 2021
Policie navíc v úterý na svém Twitteru skutečně uvedla, že prokazovat se nadále elektronicky, je přípustné. Z hygienických důvodů však stále apeluje na občany, aby se prokazovali hlavně listinami. „Listinná podoba umožní rychlejší provedení kontroly bez vzájemného kontaktu a snižuje riziko šíření nákazy. Kontrolu dokumentu v mobilním telefonu nelze provést bezkontaktně, potrvá delší dobu a zvyšuje riziko. Proto listinu preferujeme, akceptujeme však oba způsoby,“ napsala policie na sociální síť.
2/2 Listinná podoba umožní rychlejší provedení kontroly bez vzájemného kontaktu a snižuje riziko šíření nákazy. Kontrolu dokumentu v mobilním telefonu nelze provést bezkontaktně, potrvá delší dobu a zvyšuje riziko. Proto listinu preferujeme, akceptujeme však oba způsoby.
— Policie ČR (@PolicieCZ) March 2, 2021
Otevření jídelen
Vláda v úterý například změnila usnesení o zaměstnaneckém stravování. Nezakazuje ho, jak vyhlásila v pondělí večer po jednání, ale nařídila striktní režim sezení u stolů. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (51, za ANO) to řekl ČTK. U stolu může být podle něj buď jen jeden strávník, případně u dlouhých stolů musejí být mezi lidmi rozestupy dva metry, nebo mechanické přepážky, které brání šíření kapének. Předsedkyně Správní rady Sdružení pro zaměstnanecké stravování Linda Nejezchlebová trefně poznamenala, že jídelna je pro konzumaci stravy bezpečné místo, na rozdíl například od šatny nebo chodby.
Zkrácení doby karantény
Délka karantény pro rodiny, ve kterých je někdo nakažený koronavirem a nemůže se izolovat od ostatních členů domácnosti, se zkracuje ze tří týdnů na 14 dnů. Nařízení platí od půlnoci z úterý na středu. O předchozím prodloužení na tři týdny vláda rozhodla minulý týden ve čtvrtek, platilo tedy nakonec od 1. března dva dny.
Není to ale zdaleka tak jednoduché. Člověk, který žije v domácnosti s pozitivně testovaným a nemůže dodržet podmínky izolace, musí mezi pátým až sedmým dnem pozitivního výsledku člena domácnosti podstoupit PCR test. Nejpozději tak musí učinit do desátého dne. Pokud bude mít výsledek negativní a bude bez příznaků nemoci covid-19, karanténu po 14 dnech po odběru pozitivního vzorku člena rodiny ukončí.