Trpíte otoky nohou? Čtěte, proč tomu tak je a jak si od nich ulevit
Otoky nohou jsou poměrně běžnou civilizační chorobou. Vznikají v případě, že žíly dolních končetin nedokážou dostatečně rychle odvádět krev z nohou zpátky k srdci. Krev se tak hromadí v končetinách a dochází právě k otokům a pocitům těžkých nohou.
Faktorů, které tento proces ovlivňují, je několik. Například při cestování jsou otoky poměrně běžnou záležitostí. Pokud dlouze sedíte se svěšenýma nohama, dochází právě k hromadění krve v dolních končetinách. Dalším spouštěčem může být obezita, kouření, antikoncepce, špatný pitný režim, nekvalitní obuv. Otoky však také mohou ukazovat na některé onemocnění - třeba srdeční nebo slabou funkci ledvin.
Naučte se nohy polohovat, položte je výš, než máte pánev. Pomůže vám i delší chůze nebo plavání. Dodržujte pitný režim a omezte sůl. V lékárně je k dostání i mnoho účinných přípravků. Například ginkgo biloba, která rozšiřuje tepny, tepénky i vlásečnice. Výborné jsou i extrakty z koňského kaštanu, listnatce bodlinatého nebo obyčejné borůvky.
Léčbu doplňte i pravidelnou lymfodrenáží. Tedy cíleným masážním tlakem, kterým se aktivuje lymfa a tak dochází k odstranění škodlivin z těla. Lymfodrenáž by vám měl provádět vyškolený terapeut.