Tuhle nechutnost možná máte v břiše aneb 10 věcí, které byste měli vědět o vnitřním tuku
1. Vnitřní tuk není ten v podkoží. Ten totiž leží přímo pod kůží a na horní části břišních svalů Tento podkožní tuk nás většinou znepokojuje, protože tvoří nevzhledné faldy, můžeme je vidět.
2. S vnitřním tukem mají nejčastěji problém ženy s postavou typu jablko, u mužů je to takzvané pivní břicho.
3. Velké množství vnitřního tuku zvětšuje nejen objem břicha, ale i obvod pasu a stává se viditelným. Utlačuje vnitřní orgány, vyplavuje se do krve v podobě triglyceridů, které nám způsobují kornatění cév, vyšší hladiny LDL cholesterolu a celkově zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění
4. „Hlavní příčinou vzniku vnitřního tuku je nadměrná konzumace sacharidů a sacharidových potravin a samozřejmě nedostatek pohybu,“ říká Nikol Hložková, nutriční terapeutka dietního programu It’s my life!, který právě vnitřní tuk účinně odbourává.
5. Kromě kardiovaskulárních onemocnění se vnitřní tuk také podílí na zvýšení hladin krevního cukru, tedy glykémie a tím i na vzniku cukrovky (diabetes mellitus).
6. Vnitřní tuk potlačuje chuť k pravidelnému jídlu Vy sice vydržíte mnoho hodin bez jídla, ale pak toho spořádáte mnohem více, než kdybyste jedli menší porce.
7. Vnitřní tuk také zvyšuje chuť na sladké a tučné. Je méně citlivý na inzulín a ukazuje na zvýšenou hladinu lipidů v krvi.
8. Ke zjištění hodnot vnitřního tuku slouží speciální bioimpedanční diagnostické váhy, např. InBody. Dalším ukazatelem mohou být krevní rozbory, které potvrdí vyšší hladiny tuků TAG – triacylglyceridů. Mezi další ukazatele můžou patřit i hladiny vyššího krevního tlaku, cukru a jiné.
9. Nadměrným množstvím vnitřních tuků netrpí jen lidé s nadváhou a obézní, ale často i na pohled lidé štíhlí nebo sportovci. „Snížení množství energie sice může nějakou dobu zamezit nárůstu tuků, ale nevhodně složenou stravou zpravidla po čase dochází k úbytku svalové tkáně se záměnou za tukovou tkáň. Svaly se tak mění v tuk a tento tuk se obvykle ukládá ve formě viscerálního tuku v dutině břišní,“ vysvětluje nutriční terapeutka Hložková. Tento stav, kdy jsou osoby hubené, ale mají vysoký viscerální tuk, je vědci označován syndromem TOFI „Thin on the outside, fat on the inside“ - „Navenek hubený, uvnitř tlustý“.
10. Hodnota vnitřního tuku se dá účinně snížit dietním opatřením. Jeho hodnota velmi rychle klesá při procesu, kdy ve vašem těle probíhá tzv. ketóza. Z těla odcházejí tuky, ale svalová hmota by měla zůstat zachována. „Při takovém programu je třeba hubnout pod dozorem odborníka a mít přesně vystavěný plán na míru,“ dodala Hložková z dietního programu It’s my life