Uběhlo 108 let od zvednutí kotev Titaniku: Připomeňte si poslední minuty před zkázou
Když se Titanic 31. května 1911 poprvé spustil na vodu, byl největší a také nejluxusnější dopravní lodí, která kdy byla vytvořena. Na stavbě lodi se podílely tisíce zaměstnanců. Zkonstruování si objednala přepravní společnost White Star Line.
Slavnostní vyplutí
Nepotopitelná loď, jak se Titaniku přezdívalo, se na svou první a zároveň poslední plavbu vydala 10. dubna 1912. Loď plula ze Southamptonu v Anglii do New Yorku. Na její palubě, která byla skoro plně obsazena, bylo přes 2200 cestujících včetně posádky. Pro cestující byla plavba na obří lodi velkým zážitkem a rovněž cestou přepychu.
Osudná srážka
Plavba probíhala bez problému až do chvíle těsně před půlnocí 14. dubna. Tehdy se v mořích Newfounlandu Titanic srazil s ledovcem. Ten byl zpozorován pozdě a úhybné manévry vydané prvním důstojníkem Murdochem již nemohly srážce těžkotonážní lodě s ledovcem zabránit. Murdoch byl často obviňován z katastrofy, ovšem neprávem. Jeho reakce vyhnutí se ledovci byla přímo učebnicová. To, že výsledné roztržení boku lodi bylo pro Titanic více devastující než čelní náraz, je otázkou konstrukce a nikoli chybných povelů důstojníka.
Srážku doprovázelo mnoho náhod, jako například neobvyklé bezvětří, které znesnadňovalo pozorování ledovců, o které se jindy vlny lámou, díky čemuž jsou ledovce na dálku identifikovatelné. Další otazník se vznáší nad skutečností, že v pozorovacím koši chyběl dalekohled.
Poté, co bylo zjištěno, že do šesti z dolních komor lodi teče voda, započala evakuace. Kdyby bylo zatopeno jen pět komor, Titanic by údajně přežil. Protože na palubě nebylo dostatek záchranných člunů, srážka s ledovcem si vyžádala přes 1500 životů.