Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Učitel národů Jan Amos Komenský. Co všechno pro nás udělal a jak žil?

Jan Amos Komenský
Zdroj: Facebook/pinterest.com
Předchozí Další
+ Další fotografie
Ve středu 28. března slaví kromě všech učitelů i velikán českého národa, nejslavnější pedagog všech dob Jan Amos Komenský. Ten by právě dnes „oslavil“ 426. narozeniny. Jaký měl život a za co všechno mu vděčíme?

Přesně před 426 lety, tedy 28. března 1592, se na jihovýchodní Moravě narodil český teolog, pedagog, spisovatel a poslední biskup Jednoty bratrské Jan Amos Komenský. Den jeho narození si už několik desítek let připomínáme jako Den učitelů.

Tento svátek u nás existuje od roku 1955, má tedy celkem dlouhou tradici, na rozdíl od Světového dne učitelů, který se slaví od roku 1994 po světě 5. října.

Komenský jako zakladatel moderní pedagogiky

Když počátkem 17. století Komenský navrhoval organizaci školství v podobném duchu, jako známe dnes, položil vlastně základy moderní pedagogiky. Prosazoval vzdělávání dětí od 6 let, definoval, jak má vypadat školní týden, celý rok i prázdniny.

Mimo jiné přikládal důraz na vyučování v mateřském jazyce, žáci měli podle něj probírat látku od lehčí ke složitější. Ve třídách měli být společně žáci stejného věku a stejné úrovně znalostí. Kladl důraz i na materiály, ze kterých se studenti měli učit – učebnice by měly být aktuální, přehledné a profesoři by měli přesně vědět, jak s nimi pracovat.

Komenský odmítal tělesné tresty za neznalost, ale za porušení slušného chování je v některých případech připouštěl. Tvrdil, že člověk by měl chodit do školy do svých čtyřiadvaceti let, poté by měl cestovat.

Útěk ze země a smrt nejbližších

Učitel národů, jak je Komenský často nazýván, neměl lehký život. Po studiu na německých protestantských univerzitách učil v Přerově a byl i duchovním správcem ve Fulneku. Po bitvě na Bílé hoře se musel skrývat a následně opustil zemi, s níž se symbolicky rozloučil spisem Kšaft umírající matky Jednoty bratrské. Usadil se v polském Lešně. Hodně cestoval, snažil se šířit pokrokové pedagogické názory.

V roce 1622 mu na mor zemřela první manželka společně se dvěma syny a protrpěl i ztrátu materiálů k velkému slovníku českého jazyka, které mu shořely při požáru v Lešně. Do jeho srdce se poté zapsaly ještě dvě ženy. První byla Marie Dorota Cyrillová, se kterou měl tři dcery a syna. Po několika letech manželství ale Marie onemocněla a Jan tak musel pochovat i ji. Netrvalo dlouho a Komenskému opět zněly svatební zvony – tentokrát s o téměř třicet let mladší Janou Gajusovou, s níž děti neměl. Jako jediná ho ale přežila.

Posledních čtrnáct let svého života Komenský strávil v Amsterdamu, kde 15. listopadu 1670 zemřel.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy