Učitelku vyhodili ze školy kvůli tomu, že řekla názor na studenta, který zemřel po návratu z KLDR. Je svoboda slova ohrožena?
Dvaadvacetiletý Otto Warmbier byl Severokorejci odsouzen k patnácti letům nucených prací za stržený propagandistický plakát z hotelu. Byl propuštěn po šestnácti měsících a minulý týden zemřel krátce po návratu do USA. Podle lékařů měl poškozený mozek, ale příčina není jasná. Severní Korea popírá, že by byl americký student mučen.
Dettwylerová pracovala na univerzitě, na které Warmbier studoval, jako profesorka antropologie. Na Facebooku se vyjádřila k charakteru mladého studenta a vyvolala tím silný rozruch. Podle ní byl Warmbier vychován tak, že si myslel, že mu vše projde. Mladík se prý choval podobně jako mnoho jiných "bělošských, mladých, bohatých Američanů, kteří o ničem nemají ponětí."
"Choval se jako rozmazlený, naivní, arogantní americký student vysoké školy, který se nikdy nemusel zodpovídat ze svých činů," napsala Dettwylerová.
"Je to ten typ dětí, které pláčou nad špatnými známkami a nemyslí si, že na to, aby měli známky dobré, je třeba číst a studovat. Za to, že vyrostl v přesvědčení, že mu všechno projde, nesou odpovědnost jeho rodiče," napsala dvaašedesátiletá Dettwylerová.
Warmbier byl v KLDR uvězněn v únoru 2016 za krádež propagandistického plakátu. Před soudem se rozplakal a prosil, ať mu dají druhou šanci, že svých činů lituje. Z patnáctiletého trestu si odpykal 17 měsíců, avšak do USA se vrátil v kómatu.
Severní Korea uvedla, že byl otráven botulotoxinem a do kómatu upadl tehdy, kdy mu byl podán prášek na spaní. Toto tvrzení doktoři v USA vyvrátili.
Dettwylerová učila na univerzitě v jarním semestru a univerzita nyní oznámila, že kontrakt s ní neprodlouží, protože profesorčiny výroky se neslučují s názorem univerzity. "Soucítíme s rodinou Warmbierových," uvedla univerzita v prohlášení.
Část veřejnosti s trestem pro učitelku souhlasí. Ale někteří diskutující namítají, že vyhození učitelky ze školy je útokem na svobodu slova. Co vy na to? Napište nám svůj názor do diskuze.