Unikátní nález v Montaně: Vědci našli komára starého 46 milionů let, ještě je plný vycucané krve
Prehistorický komár uhynul někdy v době středního eocénu a pro vědce měl to štěstí, že to zrovna bylo na břidlicové hoře a obklopovalo ho měkké bláto, které zachovalo jeho tvar. Plně nacucaný komár dolétal před 46 miliony let a i když se nejedná o nejstarší fosilii, jaká kdy byla vykopána, přesto se jedná o jediný unikát na světě.
Komára totiž vědci našli plného krve jiného živočicha, což se nikdy předtím nestalo. Paleobiolog dr. Dale Greenwalt z Národního muzea Smithsonian vedl studii nálezu, která se pokusila vytvořit obraz ze stop železa v břiše komára, jelikož ze suché krve nelze extrahovat DNA živočicha, na kterém komár parazitoval.
Podle Greenwalta je ale těžké určit, čí krev se ukrývá v břiše zachovalé komáří samičky. "DNA se kazí velmi rychle, v této fosilii jsou bezesporu obsaženy ještě jiné věci, ale nevíme, co by to mohlo být. Nicméně zachování takové fosilie je velice nepravděpodobné, tento nález je opravdu výjimečný," řekl pro list Proceedings of the National Academy of Sciences, který zveřejnil výsledky této studie.