13 let od úmrtí Josefa Vinkláře: Donášel na lidi, naháněl ženské a kolegové ho nesnášeli
Josef Vinklář se narodil 10. listopadu 1930 ve vesničce Podůlší v Českém ráji. Kvůli velkému požáru, který u nich doma vypukl, rodina přišla o střechu nad hlavou a musela se stěhovat do Prahy. Nikdo tehdy netušil, že tento tragický moment odstartuje Vinklářovu budoucí kariéru.
Vinklář v divadle Voskovce a Wericha
Vinklář absolvoval měšťanskou školu a následně nastoupil do jednoletého učebního kursu. Ve stejném roce (1945) už začal hrát v Dismanově rozhlasovém dětském souboru. Později nastoupil jako host v Divadle Satiry. V roce 1946 byl angažován Janem Werichem do Divadla Voskovce a Wericha a poté v letech 1948–1950 působil v pardubickém Východočeském divadle.
"Byla řada případů, kdy jsem hrál komické role a musím říct, že jsem to měl strašně rád, je to nejtěžší a dělá to největší potěšení lidem," vzpomínal později s úsměvem na rtech.
V soukromí to s ním ale taková pohodička rozhodně nebyla...
Nebyl stavěný pro manželství
"S tím Pepíkem to bylo hezký. On byl vtipný, podívala jsem se do světa, ale pak přišly horory. To je pravda. Byla jsem s ním moc dlouho, rozum do hrsti jsem měla vzít dřív. Ale něco jsem tím získala – nadhled, zkušenost. On měl schopnost udělat ze všedního dne neděli. Tak strašně jsem mu podlehla, že to doteď nemůžu pochopit. Byla jsem úplně ochrnutá. Podlehla jsem mu naprosto ve všem," uvedla jeho druhá manželka Ivanka Devátá pro Českou televizi.
Vinklář nebyl stavěný pro manželství. Měl rád kamarády, ženy a život. Nepovedlo se ani první manželství s herečkou Janou Ďítětovou, se kterou měl syna Jakuba.
Bujarý život a láska ke všem ženám
Druhá manželka Ivanka Devátá mu doma vytvářela zázemí, on ale někde po barech proháněl sukně. Pak se Devátá z manželství psychicky sesypala a konečně našla sílu Vinkláře opustit. Bylo to pro ni velmi těžké, s Vinklářem měla syna Adama.
Vinklář zemřel na rakovinu
V 76 letech si pro Vinkláře přišla smrt. Měl rakovinu, ale před synem se to snažil dlouho tajit. "Pamatuji se, že den před smrtí jsem mu přinesl pomeranče, byl v pohodě a chtěl, aby mu moje přítelkyně na druhý den uvařila vepřo knedlo zelo. Už se ho ale nedočkal," vzpomínal později jeho syn.
Vinklářovou nejznámější rolí byl inspektor Bouše v seriálech Hříšní lidé města pražského a Panoptikum města pražského. Skvělým způsobem zahrál také zlotřilého doktora Cvacha v seriálu Nemocnice na kraji města nebo hodného kuchaře v pohádce Princezna se zlatou hvězdou na čele.
Vinklář byl jako Cvach
Kolegové z divadelních prken na Vinkláře v dobrém rozhodně nevzpomínají. Byl prý podlým člověkem a na kolegy rád donášel. Ačkoliv se choval jako profesionál a na zkoušky chodil připraven, ke svým spolupracovníkům byl údajně velmi netolerantní. Rád upozorňoval na jejich chyby a na place kvůli němu bývalo dusno.
Mnoho lidí, kteří se pohybovali v jeho okolí, uvedlo, že se nebál jít přes mrtvoly. „Pepa byl s*ě. Měl diář, kam si psal poznámky, co kdo kdy a kde řekl. To aby měl všechny v šachu. Pak se jednou ožral, zapomněl ho v divadle na záchodě a manžel ho našel. Máme ten diář doma, ale já ho nikomu nedám. Jsou v něm informace o lidech, kteří ještě žijí nebo dožívají a když ho nezveřejnil Míla, neudělám to ani já,“ prozradila poměrně nedávno spisovatelka Mirka Besserová, vdova po Vinklářově hereckém kolegovi Vilému Besserovi.
Vinklář vedle komunisty Štěpána
Lidi mu nemohli zapomenout ani fakt, že v roce 1988 stanul na Václavském náměstí vedle tehdejšího vedoucího tajemníka pražského Městského výboru KSČ Miroslava Štěpána. Leccos o jeho charakteru vypovídá i to, že měl podrazit režiséra Jiřího Sequense, kterého často navštěvoval a prosil jej o role. Když se v roce 1989 změnil režim, přestal se s ním stýkat a nikdy jej prý už nepozdravil.