Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Útoků sršní v Česku dramaticky přibylo. Vyjíždíme dvakrát týdně, říká záchranář

Útoků sršní v Česku dramaticky přibylo. Vyjíždíme dvakrát týdně, říká záchranář
Zdroj: archiv
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
AGRESIVITA
Agresivita sršňů v Česku se výrazně stupňuje. A záchranáři vyjíždějí k případům, kdy hmyz napadne člověka, mnohem častěji, než tomu bylo v minulosti. Redaktorovi eXtra.cz to řekl záchranář Bořek Bulíček, který jen minulý týden asistoval u dvou případů.

Záchranné služby po celé zemi mají mnoho výjezdů kvůli alergickým reakcím po bodnutí vosami, včelami nebo sršni Po celé republice se čítají stovky výjezdů. "Byly to takové záblesky, když mě napadl sršeň na chatě. Dost to bolelo, pak jsem se celý orosil, naštěstí se mi nic vážného nestalo," popsal Martin Kalous eXtra.cz útok sršně na své zahradě v středních Čechách.

Obecně agresivita hmyzu zřejmě spojená s vysokými teplotami, ale i tím, že si lidé často nedají pozor, se stupňuje. "Mohu potvrdit, že oproti předchozím rokům zaznamenáváme mnohem více výjezdů k pacientům po bodnutí hmyzem. Nejvíce se aktuálně setkáváme s útoky sršňů. Minulý týden jsme zasahovali u pacienta v Bílém kameni a Řevnicích, kdy jsme pacienty přepravili kvůli alergické reakci do nemocnice," řekl eXtra.cz záchranář Bořek Bulíček z Trans Hospital.

Podle entomologa Aleše Bezděka jsou u vos nebezpečnější kolonie žijící v lesních komplexech či skalách. Oproti městským koloniím jsou značně agresivnější. Pokud jde o sršně, dříve si stavěly svá hnízda v dutinách stromů. Dnes si musí hledat náhradní útočiště a často si báně budují v podkroví a různých zákoutích lidských staveb. V nouzi hnízdí i pod zemí, pokud tam najdou vhodnou noru. Jed vos obsahuje neurotoxiny a enzymy, které způsobují snížení tlaku a poškozují krvinky. "Jedno bodnutí nepředstavuje riziko pro zdravého člověka, musí jít o stovky bodnutí. U sršňů je to podobné. Záleží na reakci lidského organismu," dodal Bezděk.

Co jste možná o bodnutí sršně nevěděli:

Toxicita sršního jedu je přibližně patnáctkrát menší než včelího. Sršní bodnutí je oproti bodnutí jinými vosami bolestivější, protože sršní jed obsahuje větší množství acetylcholinu, což je látka, která zprostředkovává přenášení vzruchů v nervové soustavě živočichů. Pro zdravého člověka není nebezpečné ani několikanásobné bodnutí (měl by bez jakýchkoli problémů snést 50 až 100 bodnutí). Smrtelná dávka vosího a sršního jedu je asi 155 bodnutí na 1 kg živé váhy.*

Související články

Další články

Nejnovější kauzy