Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Útrapy Jaromíra Soukupa nekončí: Na záchranu impéria si pozval ranaře, kteří se živí umírajícími firmami

Jaromír Soukup na tom není vůbec dobře.
Zdroj: Se souhlasem TV Barrandov
Předchozí Další
+ Dalších 16 fotografií
ANALÝZA

Ať už si každý myslí o Jaromíru Soukupovi (54) cokoli, jedno se mu upřít nedá: ve stamilionových dluzích, daleko za hranicemi majetku svých firem, bruslí už spoustu let a vždy se mu podařilo dostat i z těch nejhorších situací, kdy to již vypadalo beznadějně. Teď to ale vypadá, že konečně přecenil své síly a sám si na sebe upletl bič v podobě nejen vyprovokování věřitelů, aby dle webu HN.cz zalarmovali exekutory, ale také angažováním údajných zachránců jeho podnikání, kteří mají pověst dravců a sice mohou pomoci, ale bez mrknutí oka ho i zničit.

Jaromír Soukup: Byznys se mu sype jako domeček z karet

Stále ještě podnikatel Jaromír Soukup se sice snaží tvrdit, jak o něm zlý bulvár píše lži a že mu média bezdůvodně prorokují zánik firem, jenže média nedělají nic jiného, než že upozorňují na fakta.

A ta jsou jasná: před pár dny se na jeho firmy slétli exekutoři jako vosy, zakázali mu nakládat s podíly jeho dceřinek a podle facebookového příspěvku od webu Borovan.cz je na řadě insolvence celé mediální skupiny.

Drsoni z Brna měli pomoci, ale…

Vraťme se ale na začátek, kdy Borovan.cz v červnu 2023 informoval o zajímavé partě, o níž jsme tehdy ale neměli přesnější informace. „Na stamilionové dluhy Soukupovy skupiny si brousí zuby ostří hoši z Brna… Již dřívější palba insolvenčních návrhů a gejzír milionových pohledávek po splatnosti vůči mediální agentuře Médea z letošního jara (psali jsme již dříve) byla jen pouhou předehrou,“ uváděl tehdy.

Na to nám ještě před pár měsíci Jaromír Soukup odpovídal, že si autor textu plete partnery se soupeři. Tedy, že jde o pomoc, ne o útok. A možná si to tak tehdy opravdu ještě upřímně myslel.

Dnes konečně víme, o koho jde, a vypadá to, že pokud majitel předlužených společností očekával příliv nových peněz, dost ošklivě se zmýlil.

Pokus o záchranu

Soukup ještě na jaře musel odrážet řadu insolvenčních útoků a ubránil se jim jen s vypětím všech sil a i za pomoci bytu své dcery.

Proto nedávno podle zpráv Hospodářských novin přizval ke spolupráci společnost Servis-24 brněnského podnikatele Jana Čermáka, který mu měl pomoci optimalizovat jeho byznys (rozumět se tomu dá jako pozdržet nejvíc hořící požáry).

„Nyní bylo důležité věci zklidnit, abychom se mohli soustředit na obchodní i provozní rozvoj skupiny. Věřím, že zkušenosti společnosti Servis-24 nám v tom pomohou,“ uvedl Jaromír Soukup v krátkém prohlášení před pár měsíci.

O Janu Čermákovi se ale podle HN ví, že nejde o žádného zachránce ohrožených, ale naprosto tvrdého byznysmena, který nedělá nic jen tak a spolupráce s ním bývá prý až poslední možnost pro firmy, které se potácejí v takových dluzích, že už by je samy nezvládly. Čermák často spolupracuje s fondem IFIS. Ten skupuje pohledávky, Čermák pak působí přímo v problematických firmách jako reorganizační manažer. A může se stát, že se s věřiteli jde dohodnout a firma vyvázne po reorganizaci menší, ale funkční dál pod původním vlastníkem. Nebo taky ne. Možností je víc. Záleží často nejvíc na tom, kolik věřitelů souhlasí s plány na záchranu.

Ale HN naznačují, že Čermák nemá problém jednat s vlastníky tvrdě a nekompromisně, když s nimi není snadná spolupráce a začnou se stavět na zadní. Takže Soukup nejspíš musí poslouchat jako hodinky, jinak by nebyli kamarádi. A ty teď potřebuje ze všeho nejvíc.

Čermák není žádná charita. Insolvence a předlužené firmy neřeší z dobroty srdce, ale jako lukrativní byznys. A Soukupa to musí stát pořádný ranec. Takže představa, že by Soukupovým předluženým firmám nezištně pomohli, nic za to nechtěli a šli o dům dál, se prý prakticky nemůže realizovat.

Špinavé praktiky partnerů, stěžuje si nyní Soukup

Možná i proto v poslední Sedmičce Jaromír Soukup (respektive jeho podřízení jistě na jeho zadání) píše zajímavou větu, která může, ale také nemusí mít souvislost: tvrdí, že je obětí rozsáhlého spiknutí a že jsou tu i „špinavé praktiky bývalých zaměstnanců a obchodních partnerů“. Jestli myslí ty, kteří jdou po jeho firmách přes exekutory, nebo tím něco naznačoval i Čermákovým lidem, to zatím nevíme.

Ze zákulisí však zní, že Čermák a spol. na Soukupa jeho největší potíže posledních týdnů nepřivolali, že jsou zatím stále ve fázi, kdy se snaží hasit ty nejhorší trable. A stále mají spolupracovat a ne bojovat mezi sebou.

Proč to nevyšlo

Čermák měl jednat s věřiteli, také něco málo z dluhů financovat. Jak se mu to vede, je otázka. Na konci srpna vypuklo exekutorské šílenství, což znamená, že se všechny dohody nejspíš nepovedly, a každý si chce před insolvencí a případným rozprodejem celé mediální skupiny urvat co nejvíc pro sebe.

Má ještě šanci na záchranu?

Jak jsme psali již na začátku, Jaromír Soukup působí jako byznysově nesmrtelný. Již mnohokrát stál v koutě bez možnosti úniku a vždy se mu zázračně s někým podařilo domluvit a oddálit krach svého předluženého podnikání. Proč by ovšem někdo dál ze svého financoval jeho mediální byznys, který se evidentně nikdy nemůže dát zcela do pořádku (stačí připomenout, že dluhů je více než majetku), to je záhada. Spíš to ale vypadá, že věřitelům již skutečně došla trpělivost a žádná další šance už nebude a Soukupovy firmy pomalu pospějí k rozprodání.

Na konečné rozuzlení si ale budeme muset ještě počkat.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy