Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Už jste vyzkoušeli "švédskou chůzi"? Poradíme vám jak na to

Už jste vyzkoušeli "švédskou chůzi"? Poradíme vám jak na to
Zdroj: Hervis Sports
Předchozí Další
Pohyb
Podzim je ideální doba na provozování outdoorových aktivit. Přes den nás už netrápí letní horka a barvy babího léta, do kterých se příroda postupně halí, jsou ta nejlepší kulisa pro sportování venku. Zda si zvolíte běhání nebo preferujete stále více oblíbenou chůzi pomocí hůlek, je na vás. Obě tyto aktivity jsou pro naše tělo a mysl blahodárné. Jak je tomu ale u všech sportů, pokud je provádíte špatně, kýžené výsledky a radost z pohybu se nedostaví, ba naopak, mohou nám přivodit i nechtěné zdravotní komplikace. Na jaké chyby byste si při běhání a nordic walkingu měli dát největší pozor?

Skandinávská chůze pro každého

Zapojení až 90 % všech svalů, minimalizování bolesti zad a kloubů, zlepšení srdeční činnosti a krevního oběhu i redukce váhy. To vše pro své tělo uděláte, když do přírody vyrazíte se speciálními holemi. Tzv. severská chůze je právem považována za jeden z nejzdravějších sportů, který si získává stále více příznivců – od vitálních seniorů až po vrcholové sportovce.

Oproti běžné chůzi zapojujete i horní část těla, zpevníte si tedy i krční a ramenní svaly, navíc hole tlumí dopady, takže ulevíte i svým kloubům. Dalším příjemným bonusem je spálení až 1300 kilojoulů za hodinu (u chůze je to jen 800 – 1000 kilojoulů).

Abyste toho všeho docílili, stačí si jen vybrat správné hole, dobře se je naučit používat a mít vhodnou výbavu.

„Když si hole vybíráte, zamyslete se, v jakém terénu a s jakou intenzitou je hodláte používat. Pokud máte v plánu pravidelné horské výšlapy, doporučuji si vybrat ty kvalitní, například Leki Spin.

Co je neméně důležité, je správné nastavení výšky, což je jeden ze základních parametrů k tomu, abyste si nordic walking užili a prováděli ho správně,“ radí marketingový ředitel Hervis Sports, Jan Štádler.

Ten také doporučuje nákup zkonzultovat se zkušeným prodejcem, který by vám měl kromě správné výšky ukázat, jak hole používat a na co si dát pozor. Častou chybou je přílišné zalamování zápěstí při držení, ohnutá záda, nepřiměřená délku kroku či pokládání holí příliš blízko nebo naopak daleko od chodidla.

Když vybíráte oblečení, zaměřte se na to, aby bylo z kvalitního materiálu, které dobře odvádí pot z těla, nikde vás zbytečně netlačí ani neškrábe. Sázkou na jistotu jsou na příklad značky Under Armour nebo Benger.

Při běhu i v životě se vyplatí vybrat tu správnou (zlatou střední) cestu

Pro ty, kteří nemají problém s klouby, chtějí spálit více kilojoulů a preferují vetší dynamiku a rychlost, je ideálním sportem běh.

I u tohoto pro nás na první pohled přirozeného pohybu, můžeme udělat mnoho chyb. Dobré je proto začít běhat s trenérem, který vám pomůže hned na začátku osvojit si správný běžecký styl.

Když vyběhnete, soustřeďte se na to, abyste měli zpevněný celý trup a byli v mírném předklonu. Nedělejte zbytečně velké kroky a dbejte na to, abyste nenašlapovali přes špičku, ale spíše střední částí chodidla. Vaše ruce, které v loktech pokrčte do úhlu 90. stupňů, nedržte u těla příliš křečovitě, ale snažte se je mít společně s prsty lehce uvolněné.

A i v tomto případě platí osvědčené pravidlo – všeho s mírou. Pokuste se běhat pravidelně (ideálně 3x týdne), ale nepřepalte začátek. Váš trénink by totiž mohlo velmi rychle ukončit nepříjemné píchání v boku, které signalizuje špatné dýchání. Tomu předejdete, pokud zvolníte a nebudete se snažit dosáhnout co největší rychlosti. Navíc pro tělo je nejvhodnější tzv. aerobní aktivita, což je tempo, při němž bychom ještě měli zvládnout mluvit. Při běhu s nižší tepovou frekvenci získáváte navíc energii z tuků, zlepší se vám krevní oběh, okysličí buňky a posílí svaly.

Neméně důležitým bodem je správná výbava, která hraje u běhu opravdu podstatnou roli. Základem je výběr kvalitní obuvi. Ta by měla být primárně určena na běh, což vám zaručí, že bude splňovat požadované parametry jako je dostatečné tlumení, prodyšnost a hlavně pohodlnost, proto by vaše běžecká bota měla být minimálně o číslo větší a měnit se nejpozději po uběhnutí 1000 kilometrů, kdy už opotřebením požadované parametry ztrácí. Kvalitní běžecké boty nabízejí např. Asics či adidas.

Do náročnějšího terénu pak odborníci doporučují trialovou běžeckou obuv, která má hrubší podrážku zabraňující uklouznutí v nerovném a kluzkém terénu.

U oblečení platí osvědčené pravidlo - na běhání zvolte takové oblečení jako kdyby venku bylo o 10 stupňů tepleji, než je tomu ve skutečnosti. Tím předejdete zbytečnému přehřátí, které často končí nachlazením. Základ je funkční triko – s krátkým nebo dlouhým rukávem, zateplené legíny a lehká větrovka. A zkušení běžci přidávají ještě jednu radu na závěr – své nohy chraňte nejen kvalitní obuví, ale i kompresivními podkolenkami, které zabrání bolestivému prochladnutí achilovek.

" style="border: none; position: relative; visibility: visible; display: block; margin: 0px; padding: 0px;" height="120px" width="400px">

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy