Už víte, koho chcete za prezidenta? Velký přehled všech bojovníků o Pražský hrad!
- 1. Mirek Topolánek
- 2. Michal Horáček
- 3. Pavel Fischer
- 4. Jiří Hynek
- 5. Petr Hannig
- 6. Vratislav Kulhánek
- 7. Miloš Zeman
- 8. Marek Hilšer
- 9. Jiří Drahoš (68)
Bývalý předseda vlády ohlásil svou kandidaturu jako poslední, ale na kandidátní listině mu připadlo první místo. Do boje o Hrad ho vyslalo 10 senátorů. Není zastáncem úsilí, aby Česko stálo v tvrdém jádru Evropské unie. Tu spolu se současným prezidentem Milošem Zemanem často kritizuje.
„Nechci rozdělenou zemi. Chci mluvit ke každému. V hospodě i v kavárně. Chci, aby každý člověk cítil, že Hrad reprezentuje i jeho zájmy a že prezident se zajímá i o jeho problémy: Ať už je podnikatel, či dělník, z vesnice, či z metropole, starý, či mladý, vyučený, či vysokoškolák. Proto kandiduji,“ vysvětlil Topolánek důvod svých prezidentských ambicí.
Textař a producent, bývalý spolumajitel sázkové kanceláře Fortuna, o svém záměru kandidovat na prezidenta dal vědět už v listopadu 2016. Svými podpisy mu to nakonec umožnilo 86 940 občanů. Nezdráhá se zkritizovat své oponenty, když si to zaslouží. V kampani se ale zaměřuje především na příběhy obyčejných lidí, kterým se snaží pomáhat.
"Zásadním rysem mého programu je pak slib, že pokud obdržím pověření občanů, budu se vždy chovat jako prezident zvolený v přímé volbě. Nepěstuji a slibuji, že nikdy nebudu pěstovat zvláštní vztahy k jakékoli politické straně, zájmové skupině či obchodní korporaci," dušuje se Horáček ve svém programu. Co prozradil pro eXtra? Podívejte se na rozhovor.
Bývalý velvyslanec ve Francii a Monaku ohlásil svou kandidaturu loni v říjnu. Získal podpisy 17 senátorů. Upozornil na sebe zejména nešťastným výrokem o homosexuálech, za který se pak omluvil. „Teď to řeknu jako prezident. Prezident jmenuje ústavní soudce. Já tam můžu jmenovat pedofila v dobré víře, nebo homosexuála, který žije v partnerství, aby to bylo ‚vyrovnané‘. Tak takového člověka já bych tam nikdy nejmenoval, protože Ústavní soud je poslední instancí, která bude o těchto věcech rozhodovat,“ zněl Fischerův kontroverzní postoj.
Udělejte si lepší obrázek díky rozhovoru, který si můžete pustit tady.
Jiří Hynek je kandidátem politické strany Realisté, která se v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny neprobojovala. Svými podpisy jej podpořilo 29 poslanců. Pokud by vyhrál, okamžitě by zrušil bezpečnostní opatření, jež nyní na Pražském hradě platí. Je rovněž zastáncem přímé demokracie.
"Já jsem příznivcem demokracie jako takové. Jsem přesvědčen, že když si občané umí zvolit své zástupce do parlamentu, svého prezidenta, jsou kvalifikovaní rozhodovat o zásadních otázkách i v referendech. Měli by mít na to právo. Samozřejmě každému referendu musí předcházet informační, nikoliv dezinformační kampaň," řekl Hynek začátkem prosince časopisu Reflex.
Zřejmě nejlidovější z kandidátů Petr Hanning by v případě úspěchu rád navázal na politiku současného prezidenta Zemana. Do boje ho vyslalo 26 poslanců a má i podporu strany Národní demokracie. "V první řadě, nechci být v žádném případě konkurencí současného prezidenta. Chci zachovat jeho politickou orientaci vyvažující osu východ – západ. Z historie víme, že jednostranná orientace může být pro nás tragická," prohlásil hudebník a producent při zahájení své kampaně.
A tady se podívejte na rozhovor s Petrem Hannigem.
Bývalého předsedu Českého svazu a hokeje a dlouholetého manažera v automobilovém průmyslu Vratislava Kulhánka podpořilo 24 poslanců. "Chci být prezidentem, na kterého budou moci být občané v každé situaci a době hrdí a rádi se s ním budou potkávat. Vážím si lidí, kteří každé ráno v šest hodin stojí „u píchaček“ a vědí, co to je práce na tři směny. Je čas vrátit těmto lidem respekt a úctu," zní jeden z názorů Kulhánka. V rozhovoru pro eXtra.cz prozradil více, podívejte se.
Současnou hlavu státu Miloše Zemana netřeba představovat. Je jednou z největších stálic české politiky a přes spekulace o chatrném zdraví se rozhodl podruhé kandidovat. Sám tvrdí, že nevede žádnou kampaň, ale nedávno se v ulicích objevily jeho plakáty i billboardy. Získal 113 038 podpisů občanů.
Za důvod, proč chce na Hradě strávit i druhé volební období, označil zejména své stoupence. "Protože kdybych se na ně vykašlal, připadal bych si jako zbabělec. Druhý důvod je ten, že bych rád v této práci pokračoval, protože je krásná a zajímavá," uvedl Zeman.
Lékaři a aktivistovi se nepovedlo získat dostatečný počet podpisů občanů, a tak jej nakonec do boje o Hrad vyslalo 11 senátorů. Kdyby uspěl, chtěl by na rozdíl od současného prezidenta udělovat milosti. „Po dlouhém přemýšlení docházím k závěru, že způsob jak zlepšit život v České republice a bojovat za ohroženou svobodu a demokracii, je motivovat občany a s jejich pomocí kandidovat na prezidenta České republiky,“ řekl Hilšer při zahájení své cesty k prezidentskému křeslu.
Jaké jsou další Hilšerovy postoje? Prozradil nám je v rozhovoru, tady se podívejte.
Bývalý předseda Akademie věd se těší suverénně nejvyšší předvolební podpoře, nasbíral podpisy 141 234 občanů, tedy ještě víc než Miloš Zeman. Fyzikálnímu chemikovi je zejména vytýkána jeho názorová sterilita, ale podle průzkumů má hned po současném prezidentovi nejvyšší šance na úspěch.
„Budu usilovat o to, abychom žili v zemi, kde je slušnost a respekt jednoho k druhému samozřejmostí. Nebojím se silných, chci pomáhat slabým. Chci zemi, ve které o budoucnosti občanů nerozhoduje jen úzká skupina privilegovaných politiků,“ dušuje se Drahoš.