Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

V boji s koronavirem pomáhá vitamin D: Jak ho můžete získat nejsnadněji a co jíst

V boji s koronavirem pomáhá vitamin D: Jak ho můžete získat nejsnadněji a co jíst
Zdroj: Pixabay
Předchozí Další
+ Další fotografie
Koronavirus
Na účinný lék, který bude fungovat proti novému typu koronaviru, si ještě nějaký čas počkáme. Odborníci však doporučují látky, které v boji s nemocí Covid-19 mohou pomáhat. Důležitý je dostatečný příjem vitaminu C, ale i D.

Nový typ koronaviru se rozšířil téměř do všech koutů světa. Na nebezpečnou nákazu už zemřelo přes 165 tisíc lidí. Prozatím nebyla vyvinuta účinná látka, která by na koronavirus zabírala a na očkování proti nemoci Covid-19 si ještě nějakou dobu počkáme. Podle odborníků ale existují látky, které mohou v boji proti koronaviru pomáhat.

Vitaminy

Po celém světě probíhají různé studie a odborníci se zabývají také vitaminy, které obecně pomáhají posilovat obranyschopnost vůči virovým nákazám. Věří se, že vitamin C ve vysokých dávkách může být účinný. Pomáhat by měl také vitamin D

A právě vitamin D pomohl lékařům s léčbou infikovaného pacienta ve Španělsku. Účinky vitaminu D se zabývá i dublinská univerzita Trinity College. Podle jejich studie byl u lidí užívajících doplňky s vitaminem D zaznamenán padesátiprocentní pokles infekcí dýchacích cest.

"Pokud nemáte dostatek vitamínu D, je třikrát až čtyřikrát pravděpodobnější, že se nachlazením nakazíte. Lze tedy očekávat, že i průběh virové respirační infekce Covid-19 by mohl být horší, kdybyste neměli dostatek vitaminu D," uvedla pro server The Daily Mail doktorka Jenna Macciochi z University of Sussex.

Kde vzít vitamin D?

Vitamin D můžeme získat z potravin, jako jsou například houby. Mezi potraviny bohaté na vitamin D se řadí také sádlo, slanina, vaječný žloutek či ryby a mořské plody, jako je losos, krevety, sardinky, kaviár, ústřice nebo olej z tresčích jater. Vitamin D můžete zakoupit i ve formě potravinových doplňků.

Získat ho můžete ovšem i úplně zadarmo, a to ze sluníčka. Sluneční záření pomáhá aktivovat vitamin D v těle. Pokud patříte mezi skupinu se světlou pletí, postačí vám denně méně než půl hodiny na slunci. Jestliže máte tmavší pleť, doporučená denní dávka na slunci je zhruba dvě hodiny.

Experimentální léčba

Krom vitaminů se testuje v boji proti koronaviru i několik experimentálních léků. Ty jsou ale nasazovány jen pacientům s těžkým průběhem nemoci. Američané prosadili experimentální lék Remdesivir, který vyvinul tým vědců v čele s Čechem Tomášem Cihlářem Remdesivir byl v Česku již nasazen. Dále k nám doputoval také favipiravir z Japonska

Jako experimentální lék se zkouší i antimalarikum Plaquenil s účinnou látkou hydrochlorochinem. Případy s těžkým průběhem se pokoušejí lékaři léčit také krevní plazmou odebranou již vyléčeným pacientům, kteří by už měli mít vytvořené potřebné protilátky.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy