V Česku řádí krvácivá horečka, může být i smrtelná: Marta za den přibrala 14 kilo!
Lékaři v Moravskoslezském kraji zaznamenali zvýšený počet pacientů nakažených hantavirózou. V Opavě léčili dříve v průměru jednoho pacienta ročně. Jenže za posledních šest měsíců se objevilo hned šest pacientů zápasících s tímto zákeřným onemocněním.
Hantaviróza
Zprvu se příznaky zdají stejné jako u chřipky. Teplota, bolesti hlavy či svalů. Pak se zdravotní stav pacienta výrazně zhorší, klesne mu tlak a je malátný. Nakonec může dojít k poškození ledvin. "Onemocnění může skončit i smrtí nebo trvalými následky poškozením ledvin,“ řekl primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel.
Hantaviróza patří do skupiny krvácivých horeček. Na rozdíl od eboly se hantaviróza nepřenáší lidmi. Nemoc způsobují hlodavci, kteří se letos přemnožili. Pacientovi stačí vdechnout vir, který se nachází v moči nebo trusu zvířete. Nakazit se může jak v přírodě, tak i doma, pokud například zametá místo, kde se hlodavec procházel.
Příběh nakažené Marty
Mezi nakaženými byla i Marta Trlicová z Opavy. S nemocí bojovala tři týdny a lékaři ji ze začátku považovali za chřipku.
Mladá maminka tříletého Vojtíška byla na popud praktického lékaře poslána na infekční oddělení. "Bylo mi čím dál hůř. K horečkám se přidaly silné bolesti v oblasti zad a ledvin. I když jsem pila, téměř jsme přestala močit," popisovala průběh nemoci podle webu Události Ostrava.
"Hned se mě ujal pan primář a do hodiny za mnou přišel s tím, že mi zřejmě selhávají ledviny. Normálně vážím okolo 60 kilogramů, ale náhle jsem celá otekla. Tělo zadržovalo vodu. Do čtyřiadvaceti hodin jsem v nemocnici přibrala 14 kilo," svěřila se Marta. Ta je aktuálně po 15 dnech v nemocnici již v domácí péči, stále se ale necítí dobře. "Nemůžu normálně fungovat, jedu tak na 30 až 40 procent," řekla mladá maminka.