V oblíbeném českém rybníku se objevil parazit. Zavrtává se do kůže a způsobuje kožní onemocnění
Hornobránský rybník momentálně rozhodně není vhodný ke koupání. Na to upozorňují veřejnost hygienici. Znečištěného rybníku si nejdříve všimli lidé, kteří se na místě pravidelně koupali. Zpočátku si však mysleli, že vodu znečistily chemické látky a odpadní voda.
Hygienici však z testů odhalili nebezpečné parazity. „Odebrané vzorky z rybníka odhalily zvýšený výskyt cerkárií ptačí motolice a bohužel i sinice. Voda v Hornobránském rybníku není teď vhodná ke koupání,“ objasnila Vlasta Horáková z českokrumlovského odboru životního prostředí Novinkám.cz. Ve vodě se mimo jiné vyskytuje i velké množství sinic.
Město rybník vyčistí
Cerkárie ptačí motolice jsou parazité pocházející z těl vodních plžů, ptáků i kachen. Ti je však vylučují a do těla člověka se dostanou tak, že se zavrtají přímo do kůže. Způsobují tak dermatitidu. Člověk napadený parazitem poté pociťuje lehké svědění kůže, na níž se objeví červené pupínky, které se později promění v puchýře.
Český Krumlov se po zjištění hygieniků rozhodl rybník vyčistit. „Do Hornobránského rybníka se přivaděčem z Drahoslavických rybníků začne napouštět voda. Ta se obmění a pokusíme se eliminovat sinice. Nicméně cerkárií se tím nezbavíme a stále bude koupání na vlastní nebezpečí,“ řekl pro Novinky.cz Martin Hák, místostarosta Českého Krumlova. Ten přistoupil i na opatření v podobě čištění břehů od vegetace. Mimo jiné bude platit i zákaz krmení kachen.
Město se nyní chystá řešit s Biologickým centrem Akademie věd v Českých Budějovicích a Státním zdravotním ústavem v Praze jak odstranit cerkárie. Zbavit se jich mohou například vypuštěním celého rybníka na zimu nebo sběrem plžů. Další možností je vypuštění línů obecných do rybníka, kteří požírají vodní plže.