V pohádce Jak se budí princezny hrál sluhu: Kdyby Menšík poslechl lékařku, mohl žít déle
Pohádka Jak se budí princezny měla skvělé herecké obsazení. Zářil v ní i Vladimír Menšík, který patřil k největším hvězdám československé kinematografie. Bohužel zemřel již v 58 letech. Jak ale napsal Blesk, kdyby před lety poslechl svou lékařku, lidi mohl bavit ještě déle.
Pohádka Jak se budí princezny vznikla na konci sedmdesátých let. Pod režisérská křídla si ji vzal Václav Vorlíček, který do hlavních rolí obsadil Jiřího Sováka, Milenu Dvorskou, Marii Horákovou, Vladimíra Menšíka, Františka Filipovského, Jana Hrušínského nebo Jana Krause.
Příběh pohádky Jak se budí princezny
Scénář vznikl na motivy pohádky o Šípkové Růžence. Děj se točí kolem vztahů v královské rodině. Král si vybíral svou nastávající choť a dal přednost Elišce, což její sestra, zlá Melánie, nedokázala překousnout.
Než se královskému páru narodí dcera, zamíří Eliška za Melánii a pokusí se o smíření. To ale nevyjde. Když se Růženka narodí, vyřkne Melánie kletbu. Růženka se má píchnout do prstu, na věky usnout a celé království s ní.
Královská rodina nechá zničit všechny špičaté předměty a krásná Růženka nesmí sama ani na krok. V patnácti letech už jí rodiče shánějí ženicha, kterým má být princ Jiří ze sousedního království. Ten ale přijede i s bratrem Jaroslavem, který se Růžence líbí víc než Jiří.
Jenže zlá Melánie princeznu vláká do věže, ona se píchne o růži a všichni v království usnou…
Vladimír Menšík bojoval s alkoholem
Sluhu Matěje v pohádce hrál legendární Vladimír Menšík. Zároveň byl i skvělý bavič, v jehož společnosti bylo vždy veselo. Také ale sváděl těžký souboj s alkoholem, který u něj měl vždy navrch.
S alkoholismem se léčil, dokonce tři nebo čtyři roky nepil, jenže potom začal brát léky na astma. „Tak jako si někdo přeje mít chatu, auto nebo milou a málomluvnou ženu, přál jsem si od jisté doby přestat pít. Ovšem na druhé straně jsem si dost dobře nedovedl představit, že bych při tom nepil… Dnes a denně jsem si namlouval, že když si řeknu dost, přestanu pít. Byl jsem tedy jaksi stále načasován, jenom doba se mi pokaždé zdála málo příhodná...,“ citoval Menšíkova slova web Lidovky.
Jak zemřel Vladimír Menšík
Legendární umělec odešel na druhý břeh v roce 1988 ve svých osmapadesáti letech. „Jeho smrt jsem čekala, ale ne tak brzy,“ řekla pro deník Blesk jeho lékařka Zdena Lipárová. V den, kdy Menšík zemřel, mu radila, aby nejezdil do Brna, protože krvácel z vředu a nemohl pořádně dýchat. Menšík na ni ale nedal a z Brna se už nevrátil.