V USA přemýšlejí o zrušení policie: Nahradit by ji měli psychoterapeuti
Policisté ve všech zemích mají ctít zákony a chránit občany. Podle sociologa Philipa McHarrise se černoši a další etnické menšiny chráněni necítí, jak uvedl pro CNN. Neodpověděl však na to, jak by byli občané před kriminalitou chráněni po oslabení nebo rozpuštění policie. Smrt černocha George Floya dala spoustu věcí do pohybu
Smrt George Floyda
Afroameričan George Floyd zemřel ve věku 46 let 25. května 2020 v americkém Minneapolis během zatýkání. Policii na muže zavolala obsluha obchodu, která se domnívala, že platí padělanými penězi. Jeden ze zasahujících policistů Derek Chauvin několik minut klečel Floydovi na krku. George jej prosil o život a opakoval, že nemůže dýchat. Policista toho nedbal a Floyd během zákroku zemřel. Tato událost v Americe rozpoutala vlnu protestů a demonstrací.
Policii chtějí oslabit nebo rozpustit
Podle těch, kteří s nápadem přišli, by bylo mnohem efektivnější investovat peníze do tamních komunit místo policejních složek. Myslí tím vzdělávání, drogovou prevenci nebo prevenci kriminality. Kdyby problém vznikl, řešili by ho vybraní jedinci z komunit, tedy obyvatelé ghett.
Některým by stačilo jen oslabení policejních složek. Ti další se však dovolávají úplného rozpuštění, protože se jich černoši a další menšiny bojí. Podle šéfa černošských studií na Kalifornské univerzitě Isaaca Bryana tamní policie vznikla z hlídek, které pátraly po uprchlých otrocích. "Je pořád větší pravděpodobnost, že zatknou černocha. Ta historie je v policii zakořeněna," uvedl Bryan.
Psychoterapeuti namísto policistů
Městské zastupitelstvo v Minneapolis, kde George Floyd pod kolenem Dereka Chauvina naposled vydechl, tento návrh řeší. Přesněji by tamní policisté byli nahrazeni "komunitně orientovanou nenásilnou veřejnou službou". MPD150 je organizace, která návrh rozpuštění policie prosazuje. Podle nich by pořádek nastolili vyškolení psychoterapeuti, sociální pracovníci a obhájci obětí trestné činnosti.