Vakcinace dětí? Není jednoznačná, říká praktik Mucha, neočkované by pokutoval
Ve Spojených státech už očkují děti starší pěti let proti covidu-19. Výrobci budou žádat o schválení vakcinace i Evropskou unii a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by neuspěli. Rodiče v Česku tak pravděpodobně budou brzy řešit, zda naočkovat své děti či nikoli. Například předseda Mladých praktiků Vojtěch Mucha je pro, zároveň ale pro eXtra.cz říká, že odpověď není jednoznačná.
Zatímco v USA už probíhá očkování dětí od pěti let, v Česku je povolené až od dvanácti. To se ale brzy může změnit, protože výrobci vakcín požádali o schválení Evropskou unii. Znovu tak ožívají diskuze, zda je dobré děti očkovat. "Je to složitá otázka a nelze na ni odpovědět jednoznačně ano nebo ne," přiznává předseda Mladých praktiků Vojtěch Mucha.
"U dětí je nízké riziko vážného průběhu. Na druhou stranu dlouhotrvající příznaky po prodělání onemocnění (tzv. long covid) mohou mít i děti," říká praktický lékař. Podle Muchy tak pro očkování dětí hovoří jiný faktor než zdravotní komplikace. "Záleží mimo jiné na tom, zda se vídají s někým z rizikové skupiny, koho by děti mohly zavlečením nákazy ohrozit. Jestli navštěvují školu, školku, případně větší skupiny osob. Pak je rozumné očkování podstoupit," vysvětluje Mucha.
Sám se k očkování dětí přiklání. Důvodem jsou totiž následky po nákaze covidem, které trvají přibližně stejně dlouho jako u dospělých. "Každý rodič musí zvážit zmíněné faktory a podle toho se rozhodnout. Je také třeba dodat, že vakcíny jsou otestované a komplikace s nimi spojené jsou naprosto minimální," zdůrazňuje lékař.
Uhrazení části pobytu
Jako praktikovi pro dospělé ale Muchovi přidělává vrásky spíše odmítavý postoj vůči vakcíně u části starší populace. "U lidí nad 65 let je to čirý nerozum, protože koronavirus je pro ně opravdu nebezpečný a v případě nemoci mají velké riziko, že skončí v nemocnici," upozorňuje Mucha a navrhuje pro neočkované nařídit spoluúčast.
"Podle mého názoru by si neočkovaní lidé, kteří kvůli koronaviru skončí v nemocnici, měli alespoň symbolicky hradit část pobytu. Neříkám celý, na to by nikdo neměl, ale jeho malou část," vysvětluje předseda Mladých praktiků. Lidé, kteří odmítnou vakcínu, jsou totiž podle Muchy za svou případnou hospitalizaci částečně zodpovědní.
"Hospitalizace pacientů s koronavirem, kteří odmítli očkování, je částečně zaviněna jejich rozhodnutím a již nyní dochází k omezování péče o jinak nemocné osoby. Svým rozhodnutím tak mohou reálně způsobit zdravotní komplikace, nebo i smrt jiných osob," objasňuje svůj postoj Mucha.