Válka kvůli podivnému úmrtí amerického studenta? Trump má režimu v KLDR plné zuby
Vztek a smutek nad smrtí Otty Warmbiera vyústily včera, kdy právníci prohlásili smrt mladého studenta za vraždu a dožadovali se trestu pro Severní Koreu. Mezitím prezident Donald Trump hledal vhodné řešení, jak na tento akt odpovědět.
Včera rodina Warmbierových ohlásila, že jejich dvaadvacetiletý syn zemřel Právníci se právem dožadují, aby americká vláda zareagovala. Nejvíce se jim zamlouvá zákaz cestování mezi USA a KLDR. Volání po zodpovědnosti podněcuje také to, že satelity, které monitorují podzemní korejskou základnu s raketami, registrují novou aktivitu po několika týdnech.
V Číně se mezitím setkaly diplomatické a politické špičky USA a Číny. Čína je nejbližším spojencem a obchodním partnerem KLDR. Trumpova administrativa podotkla, že za smrt amerického studenta může vysloveně Severní Korea, ale nijak nesdělila, jak chce reagovat. Administrativa také vyjádřila smutek nad smrtí studenta, ale že ještě není jasné, jakým směrem se budou odvíjet akce vůči Koreji.
"Považujeme Severní Koreu zodpovědnou za nespravedlivé uvěznění Otty Warmbiera," řekl mluvčí státního oddělení Heather Nauert. "Pořád zvažujeme naše možnosti."
"Máme před sebou velký kus, se kterým se musíme vypořádat a donutit Severní Koreu, aby se zodpovídala za smrt pana Warmbiera, a zároveň se musíme pokusit, abychom dostali zpátky další 3 americké občany, kteří jsou stále vězněni."
Trump na svém twitterovém účtu uveřejnil zprávu do Pekingu, ve které stojí: "...oceňuji snahu prezidenta a Číny pomoci nám s tímto problémem, ale nakonec se nám to nepovedlo. Nicméně vím, že se Čína snažila."
Trestem pro KLDR mohou být sankce zaměřené na obchod. Mnoho právníků a analytiků naznačuje, že by nebylo od věci uvalit také sankce na čínské společnosti, které obchodují se Severní Koreou. Dokonce už jsou předloženy doklady k zakázání cestování mezi USA a KLDR. USA chtějí nadále pokračovat s humanitárními akcemi v Severní Koreji, ale chtějí svoje občany mít v bezpečí.