GLOSA: Putinova cenzura se blíží k dokonalosti. Chce Rusko odpojit od internetu. Co hrozí?
Odpojení Ruska od internetu je téma, které se skloňuje stále častěji. Fakt, že by se největší země světa odpojila od celosvětové sítě, možná může vypadat děsivě, ale tato praxe není ve světě ničím výjimečným. Například v Číně funguje už řadu let, její odpojení ale nebylo vyhlášeno ze dne na den všemi světovými médii. Rusko má jen jednu nevýhodu: Na odpojení se nemohlo připravit s dostatečným předstihem jako třeba právě Čína.
Dokument, který uveřejnil polsko-běloruský zpravodajský web Nexta, důrazně doporučuje provozovatelům ruských webů a služeb, aby veškeré své podnikání převedli do ruské zóny a na ruské domény. Podle mnohých analytiků by to mohlo znamenat, že Rusko se připravuje na odpojení od globální sítě. Co by to ale znamenalo pro zbytek světa a jak fungují podobné praktiky třeba v Číně?
Čína už blokuje západní weby poměrně dlouhou dobu. Nejznámější služby, bez kterých si každodenní život mnoho lidí neumí představit - Facebook, Instagram, YouTube, WhatsApp a další - v Číně na první dobrou prostě nefungují. Existuje sice způsob, jak "velkou čínskou internetovou zeď" obejít pomocí takzvané VPN sítě, běžný Číňan však takový program ani nepotřebuje. Ptáte se na důvod? Čína má totiž prakticky vlastní internet, o kterém průměrný Evropan či Američan nemá ani ponětí.
Obdoba Facebooku
Google, Facebook a YouTube? V zemi vycházejícího slunce na ně zapomeňte. Pro průměrného Číňana nenabízejí v podstatě žádný relevantní obsah, navíc jsou v jazyce, kterému má problém porozumět jak v psané, tak mluvené formě. Největším hráčem na čínském trhu je společnost Tencent, která provozuje mamutí sociální síť WeChat. Nejde pouze o obdobu našeho Facebooku, ale Číňané přes WeChat dokážou platit, objednávat si jízdenky, nakupovat zboží, rezervovat hotely nebo platit daně. WeChat má přes miliardu uživatelů a o mnohých jeho funkcích by si mohl Evropan či Američan nechat jen zdát.
Je něco podobného možné i v Rusku? Teoreticky ano, ale rozhodně to není běh na krátkou trať. Čína svůj "vlastní internet" budovala mnoho let, investice do něj byly obrovské a porodní bolesti byly velké. Rusko, jehož trh je v porovnání s tím čínským podstatně menší, také za svým asijským sousedem zaostává v technologiích, Rusko spíše západnímu světu dodává suroviny než IT mozky a geniální podnikatele. Také současná válka a množství sankcí zbytku světa mohou ruský pokrok velmi zpomalit.
Odpojí se tedy Rusko od internetu? Bylo by pošetilé sázet na to, že tamní úřady budou uvažovat přísně pragmaticky. Pokud by se to dělo, nemuseli bychom sledovat válku na Ukrajině v přímém přenosu. Pokud se tak ale stane, je téměř jisté, že další velký internetový "rozvod" bude trvat mnohem déle než pár dní.
Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek
Válka na Ukrajině
Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.
V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.
Mohlo by vás zajímat:
Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli