Hon na prezidenty! Facebook umožnil výzvy k zabití Putina a Lukašenka
Meta umožní uživatelům Facebooku a Instagramu v některých zemích volat po násilí proti Rusům a ruským vojákům v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Vyplynulo to z interních e-mailů, o kterých informovala agentura Reuters. Společnost také dočasně povoluje některé příspěvky, které vyzývají k smrti ruského prezidenta Vladimira Putina nebo běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.
"V důsledku ruské invaze na Ukrajinu jsme dočasně povolili formy politického vyjádření, které by normálně porušovaly naše pravidla, jako jsou násilné projevy, jako smrt ruským vetřelcům. Stále nedovolíme výzvy k násilí proti ruským civilistům," uvedl mluvčí společnosti Meta, která vlastní sociální síť Facebook, v prohlášení, ze kterého citovala agentura Reuters.
Výzvy k úmrtí vůdců budou povoleny, pokud nebudou obsahovat jiné cíle nebo nebudou mít dva ukazatele možné realizace takového činu, jako je místo nebo metoda. Ruské velvyslanectví ve Spojených státech se mezitím vůči Facebooku ohradilo, když požadovalo, aby Washington zastavil „extremistické aktivity“ společnosti Meta. "Uživatelé Facebooku a Instagramu nedali vlastníkům těchto platforem právo určovat kritéria pravdy a stavět národy proti sobě," uvedla ambasáda na Twitteru.
Na Česko se změny nevztahují
Dočasné změny politiky týkající se výzev k násilí vůči ruským vojákům se podle e-mailu vztahují na Arménii, Ázerbájdžán, Estonsko, Gruzii, Maďarsko, Lotyšsko, Litvu, Polsko, Rumunsko, Rusko, Slovensko a Ukrajinu. Česká republika tak mezi zmíněnými zeměmi chybí. V e-mailu, který byl zaslán moderátorům, Meta zdůraznila změnu ve své politice projevů nenávisti týkající se jak ruských vojáků, tak Rusů v souvislosti s invazí.
"Děláme to, protože jsme si všimli, že v tomto specifickém kontextu jsou ruští vojáci používáni jako zástupce ruské armády. Politika nenávistných projevů nadále zakazuje útoky na Rusy," uvedla Meta.
Minulý týden Rusko zakázalo na svém území Facebook v reakci na podle něj omezený přístup k ruským médiím na této platformě. Moskva zasáhla proti technologickým společnostem včetně Twitteru během své invaze na Ukrajinu, kterou nazývá „zvláštní operací“. Mnoho sociálních médií oznámilo nová omezení obsahu týkající se konfliktu, včetně blokování ruských státních médií RT a Sputnik v Evropské unii.
Lze chválit i prapor Azov
Interní e-maily také ukázaly, že Meta umožňuje chválu krajně pravicového bojového praporu Azov, což je normálně zakázáno. Mluvčí Meta dříve uvedl, že společnost „prozatím dělá úzkou výjimku pro chválu pluku Azov striktně v kontextu obrany Ukrajiny nebo v jejich roli jako součásti ukrajinské Národní gardy“.