Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Lidé skupují jódové tablety proti radiaci, odborníci řekli, jestli fungují

Jódové tablety: Odborníci řekli, jestli fungují
Zdroj: Pixabay
Předchozí Další
zdraví

Lékárny v České republice zaznamenaly v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu zvýšený zájem o zdravotnický sortiment vhodný pro lékárničky, například obvazy či zdravotnická škrtidla. Vyšší je zájem i o jódové tablety, které se používají při úniku radiace. Zájem je proti normálu vyšší o desítky až stovky procent, někde jsou zásoby vyprodané.

Několikanásobně vyšší zájem registruje u obvazů a náplastí v posledních dvou dnech síť lékáren Dr.Max. Strmý je i nárůst u jódových tablet. "U pěti nejprodávanějších preparátů, které mají jód přímo v názvu, nezahrnují tedy kombinované přípravky, které jód třeba taky obsahují, ale slovo samotné v názvu nemají, je zřetelný nárůst zájmu – poptávka je v posledních dnech o řád jinde, než byla například na začátku měsíce, a je téměř jisté, že to souvisí se zprávami o uvedení ruských jaderných zbraní do vyššího stupně pohotovosti," řekl ČTK mluvčí lékáren Dr.Max Michal Petrov.

Jako ochrana před radiací je k ničemu

Jód jako preventivní ochrana před radiací ale podle odborníků na jadernou bezpečnost i lékařů nefunguje a může i uškodit. "Jako ochrana před radiací při použití (nedej bože) jaderné zbraně jsou v podstatě na nic," uvedla už dříve na Twitteru šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Požití jódových tablet je podle úřadu odůvodněno jen v situacích, kdy se v ovzduší vyskytuje radioaktivní jód, a to ve významném množství. "Užití stabilního jódu nefunguje univerzálně jako ochrana před ionizujícím zářením. Rozhodně tedy není na místě užívat tablety bez doporučení nebo dokonce preventivně. U některých osob se může vyskytnout alergická reakce nebo jiné vedlejší účinky," napsal úřad na webu.

Také slovenské ministerstvo zdravotnictví upozornilo na možná zdravotní rizika. "Užívání jódové profylaxe jako prevence se důrazně nedoporučuje. Dlouhodobé užívání může způsobit ohrožení srdečně-cévního systému a poškození štítné žlázy," uvedl úřad.

Válka na Ukrajině.

Jak pomoci Ukrajině

Válka na Ukrajině je nejen vojenskou, ale také humanitární katastrofou pro místní obyvatele.

Pomoci můžete skrze několik finančních sbírek, které založily české neziskové organizace:

- Sbírka na platformě Darujme, kterou pořádá Paměť národa

- Sbírka organizace Člověk v tísni

- Sbírka organizace Charita Česká republika

- Sbírka organizace Adra na platformě Znesnáze

Více o tématu

Stoupá i zájem o léky na bolest

Obvykle se podle Petrova prodají nižší desítky nebo jednotky jódových přípravků denně, nyní jde o stovky. Během pondělí se zvýšila také poptávka po lécích na bolest. "Jak u ibuprofenu, tak u paracetamolu jsme byli včera (v pondělí) na únorových denních rekordech," uvedl Petrov.

On-line lékárna Lékárna.cz v minulém týdnu dvakrát vyprodala jódové tablety. "Po zprávě v médiích o údajném účinku tohoto doplňku stravy okamžitě na Lékárna.cz stoupla vlna zájmu a vyprodali jsme zásobu i další závoz, aktuálně se stále snažíme o další objednávku," řekla ČTK mluvčí Romana Žatecká. Vyprodaný je i obvazový materiál. "Hledáme další dodavatele, oslovujeme výrobce," uvedla Žatecká.

Nárůst zájmu o produkty v kategorii první pomoci eviduje za víkend a pondělí i síť lékáren Benu. "Jedná se zejména o dezinfekce, náplasti, obvazy a obinadla, a to řádově o 50 až 60 procent," řekla ČTK Veronika Lucká Loosová z Benu. "I naši lékárníci a zaměstnanci začali volat po organizované pomoci Ukrajině, proto jsme se jako skupina Phoenix group rozhodli zapojit do humanitární pomoci, kterou zaštiťuje Člověk v tísni, a darovat zdravotní materiál a základní léky ve výši dvou milionů korun," uvedla Lucká Loosová.

On-line lékárna Pilulka.cz registruje více než čtyřnásobný zájem o sortiment vhodný pro mobilní lékárničky, například obvazy či zdravotnická škrtidla. "Přestože jsou některé produkty ve výpadku u distributorů, na Pilulka.cz máme prozatím produkty skladem. Co se týče doplňků stravy s jódem, i zde evidujeme nárůst zájmu," řekla ČTK mluvčí Kateřina Schotliová.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy