Rusové zabili přeživšího holocaustu. Boris zemřel při ostřelování Charkova
Při ruském raketovém útoku na ukrajinské město Charkov byl zabit člověk, který přežil holocaust a během druhé světové války prožil hrůzy nejméně čtyř nacistických koncentračních táborů. Borisi Romatčenkovi bylo 96 let. Informaci o jeho zavraždění potvrdil list Daily Mail.
Válka na Ukrajině přináší i smutně paradoxní situace. Právě takovou je smrt šestadevadesátiletého Borise Romatčenka z ukrajinského města Charkov. Romatčenko se stal jednou z mnoha obětí ruského ostřelování města. Za svůj život přitom prošel čtyřmi koncentračními tábory za druhé světové války, přičemž se mu podařilo přežít.
Truchlíme nad ztrátou blízkého přítele
Zprávu o Romatčenkově smrti přinesla nadace Buchenwald a Mittelbau-Dora Memorials Foundation a potvrdili ji Romatčenkův syn a vnučka. Následně o ní informoval list Daily Mail. Nadace, která provozuje památníky táborů Buchenwald a Mittelbau-Dora a podporuje vzdělávání o holocaustu a nacistickém Německu, uvedla: „Jsme hluboce zarmouceni smrtí Romatčenka. Truchlíme nad ztrátou blízkého přítele. Jeho synovi a vnučce, kteří nám smutnou zprávu přinesli, přejeme v těchto těžkých časech hodně sil,“ stojí v jejím prohlášení.
Romatčenko byl dlouholetým viceprezidentem Mezinárodního výboru Buchenwald-Dora na Ukrajině a pravidelně se účastnil vzpomínkových průvodů. Jeho smrt je důsledkem neustálého bombardování ze strany Ruska na obytná centra po celé Ukrajině, které pokračuje ve snaze přimět Ukrajinu ke kapitulaci.
V táboře vykonával těžké práce
Romatčenko se narodil 20. ledna 1926 v Bondari u města Sumy na severovýchodě Ukrajiny. Byl zadržen nacistickými jednotkami a v roce 1942 odeslán do Německa, kde byl podle nadace Buchenwald-Dora nucen vykonávat těžké práce v Dortmundu. Při neúspěšném pokusu o útěk v roce 1943 byl zatčen a poslán do koncentračního tábora Buchenwald. Nějaký čas strávil v podtáboře Mittelbau-Dora a také v Bergen-Belsenu a Peenemünde - kde byli vězni nuceni vyrábět rakety V2 pro nacistické válečné úsilí.
Navzdory příšerným podmínkám se Romatčenkovi podařilo přežít tři roky v zajetí nacistů. Během oslav výročí osvobození Buchenwaldu v roce 2012 se vrátil do koncentračního tábora a prohlásil: „Naším ideálem je vybudovat nový svět míru a svobody“ – jde o součást přísahy, kterou složili přeživší z tábora.
GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické
Válka na Ukrajině
Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.
V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.
Mohlo by vás zajímat:
Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli