Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Válka na Ukrajině: Tamní zvířata se uchylují k vojákům. Varují je před nebezpečím

Nečekané přátelství.
Zdroj: Twitter Suburban Black Man
Předchozí Další
konflikt

Rusko-ukrajinský konflikt nabírá stále více na obrátkách. Kromě obyvatel, kteří musí snášet stres a nelichotivé vyhlídky na frontové linii, se však situace dotýká také zvířat. Některá z nich totiž ve válce přišla o své majitele. Novou náruč našla u vojáků, kterým poskytují rozptýlení i útěchu.

„Je tady hodně opuštěných zvířat. Když zdejší obyvatelé na začátku války prchali, někteří si zvířata vzali s sebou, jiní to nestihli. A tak se psi a kočky přidali k vojákům. Oni si ale také nemohou vzít všechny domů. Všichni naši psi se k nám dostali od vojáků,“ popisovala v reportáži Českého rozhlasu Káťa, která pomáhá jako dobrovolnice na základně zdravotnické organizace ASAP Rescue na Ukrajině „Je to velký problém, zvířata se instinktivně táhnou za vojáky, ale tak je to odnepaměti,“ dodala.

Je jistější hlídkovat s ní

Podobný příběh popisuje reportáž agentury AFP ze zákopu poblíž města Avdijivka nedaleko Doněcku, bašty proruských separatistů na východě Ukrajiny. V ní hladí 21letý ukrajinský voják Mykyta hnědou fenku. "Má jako každý pes dobrý sluch. Je jistější hlídkovat s ní," vysvětluje Mykyta. "Když se blíží nepřítel, tak začíná vrčet a štěkat. Že pes je nejlepší přítel člověka, se neříká jen tak pro nic za nic," ujišťuje mladík.

Ukrajinské síly bojují od roku 2014 se separatisty, kteří mají v současnosti pod kontrolou celá území na východě země. Ve válce od začátku padlo přes 13 000 lidí.

Rusko, které mnozí považují za vojenského i finančního podporovatele separatistů, v posledních měsících shromáždilo u ukrajinských hranic desítky tisíc vojáků a vyvolalo obavy, že i přes své ujišťování o opaku chystá invazi.

Zvířata za nic nemůžou

"Zvířata za nic nemůžou. Viníkem je válka," říká 49letý voják Volodymyr. Na jeho vojenské pozici žije pospolu asi 15 koček a několik psů. "Zůstali úplně sami. Musíme s nimi mít slitování a dávat jim najíst," říká, zatímco dává chumlu zrzavých, šedých a bílých šelem zbytek polévky.

Někteří vojáci si své chlupaté kamarády nakonec odvážejí z fronty domů. Dmytro, 29letý voják, sedí ve sklepě domu poničeného bombardováním, který používá jako pokoj, a vychvaluje svoji černou kočku Černušku. Na začátku zimy začaly podle něj do krytů proudit myši. "Ale ona je do dvou měsíců všechny vyhubila!" vykládá nadšeně mladý muž s vyholenou hlavou. "A nejdůležitější je, že je velmi čistotná," říká.

Vypráví, že začátkem války si ochočil také štěně. To se posléze stalo maskotem vojáků, když spolu s jednotkou putovalo k městu Debalceve, u něhož se v roce 2015 odehrály těžké boje. Podle Dmytra štěně vojáky varovalo před bombardováním. "Pět nebo deset minut předtím se schovalo do krytu a my jsme pochopili, že bombardování se blíží," říká.

Vojákům stačilo, aby následovali jeho příkladu. "Běželi jsme ke krytům a cestou jsme si brali neprůstřelné vesty a přilby," vzpomíná mladík. Zatímco napětí ve vztazích s Ruskem dosahuje v posledních měsících nového vrcholu, vojáci tvrdí, že zvířecí společnost na ně má zklidňující účinek. "Funguje to jako utišující lék," říká Dmytro. "Když se vracíš po hlídce, Černuška si ti lehne na břicho, jako by tím říkala: ‚Dej pryč telefon a radši mě hlaď‘," dodává.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy