Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Už žádná IKEA, Netflix ani teplákovka Adidas. Jak sankce zasáhly běžné Rusy?

IKEA v Rusku končí
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
sankce

Invaze Ruska na Ukrajinu spustila doposud nevídanou reakci západních zemí. Její součástí jsou brutální ekonomické sankce, které dopadají na všechny sektory ruské ekonomiky. Podle zahraničních webů si již lidé v Rusku nezajdou do obchodů s nábytkem IKEA, nepustí si film na streamovací platformě Netflix, ani nekoupí vozy Škoda.

Rozsáhlé ekonomické sankce zavedly nejen západní země na Rusko poté, co vtrhlo na sousední Ukrajinu, kde rozpoutalo vražednou válku. Ty se týkají všech možných sektorů tamní ekonomiky - od bankovnictví přes autoprůmysl až po energetiku.

Konec plynovodu

Právě energetika patří mezi hlavní ruské vývozní komodity. Z tamního trhu však nyní podle serveru Mediaguru odchází britská firma BP. Do této doby byla největším zahraničním investorem v ruské energetice. Kromě ní ohlásila ukončení aktivit také firma Equinor nebo Shell. Německo zároveň podle serveru CNN oznámilo ukončení plynovodu Nord Stream 2.

Konec v Rusku se týká rovněž zahraničních automobilek. Ukončení výroby nebo dovozu vozů ohlásily Mercedes-Benz, Mazda, Honda, Ford, BMW, Volvo, Mitsubishi i Toyota. Česká automobilka Škoda Auto, která má v Rusku továrny na výrobu vozů, rovněž zastavila v zemi své aktivity, stejně jako její mateřský koncern Volkswagen.

Stopku má také zábavní průmysl. Nové filmy neuvedou v zemi Disney, Warner Bros ani Sony Pictures Entertainment. Aktivity v zemi pozastavila podle serveru ndtv.com i streamovací společnost Netfix.

Boj o poslední zboží v IKEA

Ze země odchází také módní značky Nike, Puma či H&M. Adidas ukončil partnerství s ruským fotbalovým svazem. Své obchody zavřel nábytkářský řetězec IKEA, přičemž v poslední den, kdy byly otevřeny, se před nimi tvořily dlouhé fronty.

Uzavření obchodů IKEA se dotkne patnácti tisíc zaměstnanců, sedmnácti obchodů a tří výrobních závodů. Rovněž světoznámý výrobce dětských stavebnic Lego rozhodl o zastavevní dovozu výrobků do Ruska.

Omezení obchodu se týká také technologických firem. Konec v Rusku tak oznámily firmy Oracle, SAP nebo Dell. Výrobci platebních karet Visa a MasterCard zablokovaly přístup ruských institucí ke svým kartám a rovněž omezily jejich platnost. Pokud byly tyto karty vydané v Rusku, budou platit pouze tam. Ve zbytku světa s nimi Rusové nezaplatí. Konec finančních operací oznámila rovněž firma Paypal.

Sociální sítě zablokovali sami Rusové

Samostatnou kapitolou jsou sociální sítě. Tentokrát za jejich konec nemůže rozhodnutí samotných firem, ale zákaz ruského státu. Ten zakázal Twitter, Facebook i YouTube. Zákaz se však dá s trochou šikovnosti obejít.

Bojkot zažívá také ruský export. Obchody v USA nebo na Novém Zélandu stahují ruskou vodku z prodeje. V některých podnicích ji nahrazují vodkou z Ukrajiny.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy