VÁNOCE HEZKY ČESKY: Vinná klobása jako oslava slunovratu
Kapr je samozřejmě nedílnou součástí slavnostního vánočního stolování, ale v drtivé většině českých domácností se k němu, jakoby mimoděk, přidávají také dozlatova osmažené řízky a nechybí také vinná klobása charakteristicky stočená do spirály. Na talíři pak tyto masné výrobky ideálně doplní domácí bramborový salát a o gurmánský zážitek je postaráno. Na zmíněné složení vánočního menu už jsme si všichni zvykli a kvalitní maso představuje k rybině skvělou alternativu.
To, že je po mase v Česku během vánočního období skutečně poptávka, potvrzuje i Michal Štěrba ze společnosti Uzeniny Příbram, která svoje čerstvé maso a další delikatesy dodává do řetězce obchodů PENNY: „Během Vánoc se již tradičně zvyšuje poptávka po vepřovém mase na řízky a za celý prosinec registrujeme nárůst v prodeji masa až o čtvrtinu. Pro PENNY připravujeme na vánoční svátky zejména řízky z vepřové kýty bez kosti.“
Pan Štěrba rovněž potvrzuje trend posledních let, kterým je zájem tuzemských zákazníků o exkluzivnější masa, jako jsou například vyzrálé hovězí steaky nebo telecí maso na pravý vídeňský řízek. A bylo to právě sousední Rakousko, které nás ve vánočních tradicích gastronomicky hodně ovlivňovalo. Vždyť i smažený kapr k nám doputoval od jižních sousedů a již zmíněný dotenoučka krásně rozklepaný vídeňský telecí řízek má svůj rakouský původ přímo v názvu. Netrvalo dlouho a tyto delikatesy se za první republiky servírovaly i v mnoha českých domácnostech, samozřejmě nejprve v těch, které si to mohly finančně dovolit.
Také vinná klobása, která je podle historických pramenů brána jako masný výrobek příbuzný bavorské bílé klobáse, se záhy prosadila jako součást vánoční tabule. Z jakého důvodu a proč se podává stočená do spirály? Samozřejmě se tak, díky zajištění špejlí, dobře připravuje na pánvi, ale protože v konečném důsledku vznikne červené kolo, které připomíná slunce, je takto servírovaná vinná klobása brána jako pokrm oslavující slunovrat. Vánoční symbolika se tak možná překvapivě nachází i tam, kde byste jí ani nečekali.
Obliba vinných klobás vedla řezníky i k nespočtu způsobů přípravy, takže se klobásy liší nejen masem a kořením, ale třeba také jemností. Kromě toho přichází zkušení řezníci také se speciálními produkty, třeba takovými, které pro letošní Vánoce nachytaly Uzeniny Příbram. „Pro letošní rok jsme připravili limitovanou edici vinné klobásy s příchutí svařeného vína nebo perníku,“ vysvětluje trochu tajemně Michal Štěrba. K dalším jejich vánočně laděným masným produktům patří například sváteční šunky, dárkové kazety s fermentovanou uzeninou nebo limitované edice trvanlivých salámů. Některé z těchto produktů však neskončí na Štědrý den na talíři, ale jejich místo bude pod vánočním stromečkem, kde jako zabalené dárky přinesou radost našim nejbližším.
5 VÁNOČNÍCH OTÁZEK PRO MICHALA ŠTĚRBU, UZENINY PŘÍBRAM, A.S.
Co se Vám vybaví, když se řekne ‘Hezké české Vánoce’?
Vybaví se mi tradice a má rodina.
Jakou vánoční tradici každoročně ctíte?
Vánoční čas u nás začíná zapálením první svíčky na adventním věnci. Na Štědrý den rozkrajujeme jablka, dáváme kapří šupinu pod talíř a dcera zpívá koledy u vánočního stromku.
Na jaké jídlo se během Vánoc nejvíce těšíte?
Samozřejmě na cukroví, zejména na linecké s naší domácí marmeládou. A asi jako jediný z rodiny na houbového kubu.
Bude součástí letošní vánoční tabule také Vaše maso, popř. jaké konkrétně?
Jednoznačně to bude naše vinná klobása, kterou na Štědrý den obědváme a vepřová kýta, jak čerstvá na smažené řízky, tak uzená, ohřátá v naší domácí udírně.
Jakou osobu, která třeba již není mezi námi, byste chtěli přizvat k letošnímu štědrovečernímu stolu?
Nebudu úplně konkrétní, ale rád bych přizval celou blízkou rodinu, tak abychom si společně, v jeden okamžik, užili vánoční pohodu a pochutnali si našich oblíbených jídlech.