Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

VÁNOČNÍ POSELSTVÍ prezidenta Miloše Zemana: Lepšolidi, špionománie a dvě hysterické vlny

VÁNOČNÍ POSELSTVÍ prezidenta Miloše Zemana: Lepšolidi, špionománie a dvě hysterické vlny
Zdroj: tv
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
projev
Dnes v jednu hodinu běželo v televizi hned na několika kanálech Vánoční poselství prezidenta republiky. Miloš Zeman (74) v tomto poselství popřál lidem šťastný nový rok, ale probral i důležitá témata a události uplynulého roku. Nešetřil u toho výrazy, které musel divákům u televizních obrazovek vysvětlovat.

Prezident Miloš Zeman divákům s radostí připomněl, že se u televizních obrazovek společně schází už šestým rokem. Nezapomněl ani na vtipnou připomínku toho, proč místo novoročního projevu posílá občanům právě vánoční poselství - prvního ledna je po silvestrovských oslavách jen málokdo schopen sedět u televize a vnímat projev.

Ze srdce poděkoval občanům, kteří mu ve volbách dali svůj hlas. Svěřil, že si téměř tří milionů hlasů nesmírně váží a slíbil, že bude i nadále podporovat ekonomickou diplomacii. Také slíbil, že se bude i nadále rád setkávat s normálními občany tváří v tvář během výjezdů po jednotlivých krajích. Dodal, že plně respektuje občany, kteří ve volbě podpořili některého z jeho protikandidátů a ocenil, že se k volbám dostavili.

U problematiky volební účasti i zůstal. Zatímco k prezidentským volbám se dostavilo 70 % občanů, ke komunálním jich nepřišlo ani 50 %. "Demokracie nejsou jen práva, jsou to i povinnosti," dodal prezident. Dlouhodobě doporučuje, abychom se po vzoru první republiky vrátili k myšlence povinné volební účasti, která není časově náročná, ale výrazně by rozšířila počet voličů a přinutila politické strany k vyšší aktivitě.

Zmínil se i o tom, že v polovině tohoto roku bylo uzavřeno jednání o sestavení nové vlády, která na druhý pokus získala důvěru poslanecké sněmovny. Prezident poděkoval předsedům tří politických stran - Andreji Babišovi, Janu Hamáčkovi a Vojtěchu Filipovi. Vládě přeje úspěch v nové práci a opozici přeje, aby byla konstruktivním kritikem a předkladatelem vlastních alternativ.

Na úvod tématu senátních a komunálních voleb poblahopřál zvoleným senátorům, starostům a místostarostům. Doplnil ale, že komunální volby nemají jasného vítěze a že při sestavování koalic se mnohdy se stává, že vítěz voleb je obejit a vzniká koalice proti vítězi. To je podle prezidenta nesprávné a považuje to za pohrdání vůlí voličů. Doporučuje přímou volbu starostů a hejtmanů, tak prý budou zvoleni ti, kteří dostali největší počet preferenčních hlasů. Dodal, že i přímo zvolený starosta potřebuje zázemí v zastupitelstvu. Přeje si, aby vítěz těchto voleb byl velkorysý a aby svým koaličním partnerům, "jak říkají mafiáni," dokázal předložit nabídku, která se neodmítá.

Ohledně ekonomické situace se prezident před třemi lety vyjádřil ve smyslu, že skončila blbá nálada. "Všichni jsme se radovali a radujeme nad ekonomickým růstem," sdělil Miloš Zeman. Dnes poprvé by chtěl naopak varovat před zpomalením ekonomického růstu, které má několik příčin. Zaprvé vznikající obchodní a celní válka mezi Amerikou a Čínou, zadruhé Brexit a zatřetí náš ekonomický růst brzdí nedostatek pracovních sil. První dva faktory nemůžeme ovlivnit, třetí ano. Dodal, že nemá nic proti dovozu zahraničních pracovních sil, ale že je tu 200 tisíc lidí vedených jako nezaměstnaní a 300 tisíc pracovních míst. Zdravým lidem, kteří odmítnou nabízenou práci by dle něj měly být odňaty sociální dávky.

Navrhl i dlouhodobé řešení - zvýšení produktivity práce formou robotizace. "Pod slovem robot někdy vidíme androida, někdy monstrum s chapadly, ale je to i počítačový algoritmus, který se uplatňuje v bankovnictví a pracuje místo bankovních úředníků." Dodal, že díky robotizaci se můžeme dostat mezi nejvyspělejší země.

Prezident ocenil i vládní návrh národního investičního plánu, rozpočítaného na dvanáct let. "Spotřební výdaje jsou příjemné a mohou získat voliče, ale jedině investice nás přenášejí do budoucnosti." Proto věří, že v rámci tohoto plánu vzniknou v každé obci, městě i kraji nové stavby, které zkrásní tamní prostředí a zlepší život obyvatel.

Miloš Zeman neopomněl ani téma zahraniční politiky a rozpovídal se o NATO a EU. Prezident se vyjádřil, že dlouhodobě plně podporuje zahraniční mise v rámci boje proti mezinárodnímu islámskému terorismu zejména v Afghánistánu. "Z Afghánistánu neodejdeme, protože by afghánské území nepochybně znovu ovládl Tálibán, který z této země vytvořil základnu k teroristickým útokům." Zmínil, že právě tam byl připraven jeden z největších teroristických útoků všech dob, tedy událost z 11. září. "Není důvod pochybovat o tom, že pokud by Tálibán vyhrál, opět by v Afghánistánu vzniklo teroristické centrum, kde by se plánovaly a připravovaly útoky všude na světě. Naši vojáci v Afghánistánu chrání bezpečnost českých občanů," dodal prezident.

Co se týká EU, prezident si váží činnosti Visegrádské skupiny, ta podle něj dosáhla toho, že se v zásadě přestalo diskutovat o myšlence migračních kvót. "Jedním z národních zájmů je to, že si tato země sama rozhodne, koho chce a koho nechce přijmout na své území," doplnil k tématu migrace prezident. Blahopřeje Visegrádské skupině k úspěšné akci a věří, že další budou následovat.

V závěru tohoto roku jsme podle pana prezidenta Zemana zažili dvě hysterické vlny. První vlnou byly demonstrace v pražských ulicích vyžadující demisi vlády. Je podle něj pochopitelné, že lidé budou demonstrovat proti něčemu konkrétnímu. Například jako ve Francii proti zvýšení cen pohonných hmot. Demonstrovat za svržení vlády v podmínkách svobodných voleb je podle jeho názoru pohrdáním vůlí voličů. Při této příležitosti dvakrát citoval Tomáše Garrigue Masaryka: "Tož demokracii již máme, teď ještě nějaké ty demokraty," a "Rozčilení není program." K těmto citacím dodal, že demokrat je ten, kdo respektuje výsledky voleb a že ti, kdo hází květiny do odpadkových košů jsou dle jeho mínění primitivní hlupáci.

Další vlnou hysterie byla podle dle jeho pojmenování špionománie. "Ti, kdo nás varují před špiony z nás dělají nesvépravné a manipulovatelné bytosti, které se nedokáží samy ubránit," rozčílil se prezident.

Prezidenta zaujalo i Centrum pro výzkum veřejného mínění, které uveřejnilo pořadí institucí podle míry důvěryhodnosti mezi občany. První je armáda, za ní policie. Poslední místa obsadila televize, tištěná média, neziskové organizace a církve. To prezidenta přivedlo k osvojení termínu lepšolidé, to jsou ti, kteří se považují za něco lepšího než my ostatní, kteří nám neustále radí, co máme dělat a kteří své názory považují za nadřazené. "Když se ovšem na strukturu lepšolidí podíváme, vidíme, že například sdělovací prostředky jsou mnohdy složeny z komentátorů, kteří každý den píší o něčem jiném, přitom pořádně ničemu nerozumí a chtějí radit. To se týká i neúspěšných politiků," zakončil Miloš Zeman toto téma.

"Važte si lidí, kteří v životě něco dokázali a s úctou přijímejte jejich rady. Ignorujte radílky, kteří sami v životě nedokázali nic," doplnil.

"Chtěl bych vám všem popřát nejen ono obligátní zdraví a štěstí, každý z nás totiž v životě vyrývá nějakou stopu. Někdy to může být maličkost, někdy velká věc, ale to není vůbec důležité. Důležité je, aby za námi něco zůstalo, něco, co zlepší život náš, našich bližních a ostatních občanů," zakončil Miloš Zeman své poselství.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy