Varianta omikron: Bude posledním hřebíčkem, nebo naopak spásou?
Svět děsí nová varianta koronaviru omikron, která byla původně detekována v Jihoafrické republice. O prvních případech informovala organizace WHO. Od té doby se už dostala do mnoha dalších zemí. Je však možné, že nakonec nebude tak nebezpečná, jak se původně očekávalo. Pokud by se potvrdilo, že způsobuje lehčí průběh nemoci, může být paradoxně dobrým znamením.
Varianta omikron. Už týden se v souvislosti s koronavirem nepíše o ničem jiném. Od té doby, co byla nová varianta koronaviru detekována v Jihoafrické republice, jak uvedla WHO, se stačila rozšířit do mnoha dalších zemí světa. Některé státy sáhly po opětovném uzavření svých hranic před návštěvníky. O samotném omikronu toho však stále mnoho nevíme.
Jak upozorňuje například budoucí německý ministr zdravotnictví, může se nakonec ukázat, že nová varianta bude paradoxně mnohem méně nebezpečná než ty předchozí a lidstvu tak může naopak ulevit. „Pokud se prokáže, že omikron způsobuje mírnější formu onemocnění, byl by to předčasný dárek k Vánocům,“ napsal na Twitteru doslova Karl Lauterbach, který nyní působí jako zdravotnický expert.
Symptomy byly zatím mírné
Jak však dodal, je třeba počkat, jak se bude virus chovat v tělech starších hostitelů. Lauterbach narážel na slova lékařky Angelique Coetzee, která předsedá Jihoafrické lékařské asociaci. "Symptomy byly dost odlišné a velmi mírné od těch, které jsem dříve léčila,“ uvedla k variantě omikron doktorka Coetzee pro deník The Telegraph.
Dále uvedla, že celkem asi dvě desítky jejích pacientů byly pozitivně testovány na covid-19 s příznaky nové varianty. Byli to dle ní většinou zdraví muži, kteří se „cítili unavení“. Asi polovina z nich byla neočkovaná. „Měli jsme jeden velmi zajímavý případ, dítě, asi šestileté, s teplotou a velmi vysokou tepovou frekvencí. O dva dny později na tom bylo mnohem lépe,“ popsala doktorka Coetzee.
Přílišné nadšení však brzdí s tím, že se obává reakcí starších pacientů: "Nyní se musíme obávat toho, že když se starší, neočkovaní lidé nakazí novou variantou, a pokud nebudou očkováni, uvidíme mnoho lidí s těžkou formou nemoci," řekla.
Pouze asi šest procent populace Jihoafrické republiky je starších 65 let. V Evropě je podíl těchto lidí mnohem vyšší. Klíčové také je, zdali bude proti této nové variantě účinkovat očkování. Tyto informace by měly být známy v řádu týdnů.