Vary obrazem: Přípravy 55. MFF vrcholí, takhle se mění slavný hotel Thermal
55. Mezinárodní filmový festival se letos uskuteční v nevšedním termínu 20-28.8.2021. V kongresovém sále hotelu Thermal letos zahájí festival dlouho očekávaný film Zátopek. Přípravy jsou již v plném proudu současně s rekonstrukcí hotelu, který je architektonickým skvostem. V roce 2022 bude hotel zářit opět jako v roce 1977.
Na místě dnešního komplexu hotelu Thermal stála Chebská ulice. Před začátkem stavby bylo zbouráno asi 30 secesních domů z 19. století. Historicky nejvýznamnější byly Mattoniho vila či Komenského škola. Počátkem 60. let byla vyhlášena architektonická soutěž na návrh nového hotelového a kongresového komplexu. V této soutěži zvítězil návrh architektů Věry a Vladimíra Machoninových. V roce 1968 byl položen základní kámen Thermalu. Zahájení provozu hotelu proběhlo v lázeňské sezóně 1977. Stavba trvala celých 9 let, důvodem byl nedostatek financí a také prosakování podzemní vody do základů hotelu.
Hotel Thermal byl už v roce 1977 postaven jako státní. V devadesátých letech se uvažovalo o privatizaci hotelu, nebo o jeho zbourání a nahrazení vhodnější budovou. Prodej soukromému majiteli byl neúspěšný, a tak hotel zůstává státu. Ministerstvo financí zvažovalo na začátku roku 2015 možný prodej hotelu, jako první byl nabídnut proslulý venkovní bazén. Andrej Babiš tehdy prohlásil, že nejlepší by bylo prodat bazén „bohatému arabskému šejkovi“. To však veřejnost tvrdě odsoudila s tím, že bazén neodmyslitelně patří k hotelu.
Ministerstvo financí je jediný majitel hotelu a před časem schválilo rozsáhlou rekonstrukci s rozpočtem 580 milionů. Těchto 580 mil. Kč se skládá z: 300 mil. Kč z Ministerstva financí, 113 mil. Kč je dotace na snížení energetické náročnosti budovy z programu OPŽP, zbylá částka bude financována z vlastních zdrojů, z úvěrů hotelu a úspor na energiích.
V roce 2019 byla zahájena rekonstrukce, která by měla trvat do roku 2022. Aktuálně je opravena střecha nad kongresovou částí. Zhotoveno bylo také 5 vzorových pokojů, podle kterých se bude postupovat dále.
Cílem rekonstrukce je zachovat původní vzhled hotelu a zároveň celý komplex uspořádat tak, aby vyhovoval požadavkům dnešní doby.
Rekonstrukci však kritizuje odborná a laická veřejnost, stejně tak i potomci architektů Machoninových. Rekonstrukce prý není dostatečně vhodná, nemá hlavního architekta a vybavení hotelu nekoresponduje s původním designem. Ministryně financí Alena Schillerová v České televizi uvedla, že vlastník hotelu, tedy stát, pravidelně konzultuje rekonstrukci hotelu s rodinou Machoninových. To však potomci (vnoučata) architektů Maria a Jan Kordovští odmítají. Podle jejich tvrzení s nimi vedení hotelu nejedná a rekonstrukce dodnes nemá vlastního architekta.
V červenci 2015 ministerstvo od prodeje bazénu ustoupilo a začalo se hovořit o prohlášení komplexu za kulturní památku. Hotel Thermal uzavřel v létě 2019 smlouvu se strategickým partnerem o rekonstrukci bazénového centra a vybral provozovatele bazénu. Bude tam nové špičkové relaxační centrum.
Slavný filmový festival, jehož první ročník se konal v roce 1947, má v hotelu Thermal svou základnu. Ve festivalovém kině festival pořádá úvodní i závěrečný ceremoniál, jsou tam také předávány Křišťálové glóby, které pravidelně vysílá Česká televize. Prostory pro konání festivalu byly několikrát upraveny, pořád si však zachovávají svou jedinečnou atmosféru, tak jak to zamýšleli manželé Machoninovi v šedesátých letech. Velký kinosál má kapacitu 1148 diváků. Kromě něj se v hotelovém komplexu nacházejí další konferenční, kongresové a promítací prostory .
Více o Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary 2021 ➔