Vdova Hana Heřmánková žalem bez sebe: Na vše zůstala úplně sama. Odborník radí, jak se vyhnout další katastrofě
Sebevražda herce Karla Heřmánka (†76) zarmoutila pochopitelně nejen jeho příznivce, ale asi nejhlouběji se dotkla jeho nejbližších s manželkou Hanou Heřmánkovou (61) v čele. Jak redakce eXtra.cz již informovala, její přátelé se o ni teď bojí, prý byla na manžela příliš fixovaná a byl středobodem jejího vesmíru. Oslovili jsme proto psychoterapeuta Jana Beera, který má pár cenných rad pro každého, kdo prošel podobnou tragédií.
Hana Heřmánková po smrti Karla Heřmánka: O vdovu se strachuje její okolí
„Hana Heřmánková po odchodu synů z domu vrhla veškerou svou energii do servisu Karlovi. Všechno v jejím mikro vesmíru se točilo kolem toho, aby byl Kája spokojený, aby v ničem nestrádal,“ sdělila eXtra.cz rodinná přítelkyně, která si pochopitelně nepřála být jmenována.
„Sebevražda muže Hance samozřejmě rozdrásala duši, to je jasné. Ale takhle je to ještě bolestivější zásah, když se vše v jejím životě točilo kolem něj. Trochu se bojím, a jak jsme se bavili se společnými přáteli, tak v tom nejsem sama, že pro Haničku bude mimořádně těžké hledat teď další smysl života,“ obává se.
A podle námi osloveného psychoterapeuta je to obava oprávněná.
„Pevně věřím, že velkou oporou jí budou děti. I když se pohřbu zúčastnilo hodně lidí, málokdo myslí vážně svou otázku, jak se má. A možná, že někoho takového nyní potřebuje k uvolnění zadržovaných emocí,“ domnívá se odborník Jan Beer.
Desítky let jsou pryč
„I pro ni byla smrt manžela Karla Heřmánka velký šok. Určitě s ničím takovým nepočítala a najednou se s tím musí vypořádat. Na všechno zůstává úplně sama. Dlouhá desetiletí vedle někoho usínáte, vnímáte jeho typický pach, máte společné každodenní milé rituály, škádlivé slovní přestřelky a další menší projevy lásky – a jak mávnutím kouzelného proutku tohle všechno najednou zmizí. Je to jako náraz do zdi,“ popisuje strašnou realitu vdovy Hany Heřmánkové.
„Bude to trvat možná i léta, ale je dobré předpokládat, že časem zůstanou jen milé vzpomínky na to krásné, co spolu zažili a vybudovali. A věřím, že paní Heřmánková najde sílu jít dál,“ doufá.
Rozhodně by nedoporučoval cokoli potlačovat.
„Zásadní je nepodcenit truchlení. Určitě se může i obviňovat, že si něčeho měla všimnout. Byl to dobrovolný odchod ze světa, takže to k ničemu nevede, aby si to někdo vyčítal. Nemá to žádný smysl a žádnou vinu rozhodně nenese, ale tímto procesem si logicky musí projít. Je také třeba hovořit o tom, co člověka bolí, co se ho dotýká, co ho trápí. Rozhodně bych prostě nikomu nedoporučoval své běsy dusit sám v sobě,“ sdělil eXtra.cz.
Doporučené video: Poslední rozloučení s Karlem Heřmánkem:
Jak se dostat z truchlení
„Ideální je svěřovat se trpělivé kamarádce, podělit se s ní o svá trápení. K tomu bych přidal hodně fyzické aktivity, dlouhé vycházky v přírodě nebo například namáhavou práci na zahrádce. To může mít silný terapeutický účinek,“ vypočítává Beer.
„Když ale nic z toho nepomůže, určitě tu máme plně rozvinutou síť pomoci. Podat ruku jí mohou například i v hospicích, kde mívají poradenství, jak zvládat proces truchlení a život poté, co nás opustí naši milovaní. Jsou tu i mí kolegové psychoterapeuti, psychologové a psychiatři. Rozhodně nedoporučuji podceňovat situaci. Je lepší nestydět se říci si o pomoc předtím, než by mohlo být i pozdě,“ varuje s tím, že řada vdov bohužel sahá například i po lécích či alkoholu a dostávají se do kolotoče problémů.
„Pro pozůstalé je v jistém smyslu nejlepší, pokud jsou věřící. Pak jsou přesvědčeni o tom, že smrtí nic nekončí, a jejich smutek se může přerodit v naději. Vždyť pak věří, že jejich drazí zesnulí jsou nyní už v Ráji. Ostatní mají smiřování se s novou životní realitou bez nejbližších o to bolestivější,“ dodal psychoterapeut Jan Beer.