Vědci nalezli slabé místo nového koronaviru. Může pomoci při vývoji vakcíny
Vědci našli důkazy o mutacích v některých kmenech nového koronaviru Ty naznačují, že tento patogen se může člověku přizpůsobit. Deník The Guardian navíc uvedl, že podle studie výzkumníků z London Hygiene and Tropical Medicine virus velmi pravděpodobně přeskočil na člověka z netopýra.
Zmutované kmeny viru
Analýza více než 5349 genomů nového typu koronaviru s názvem SARS CoV-2 ukázala, že zatímco samotný virus je stabilní, některé jeho kmeny zmutovaly. Dvě genetické změny se však týkají glykoproteinového hrotu, který virus používá pro infikování lidských buněk. Právě ten by se mohl stát důležitým faktorem v nalezení účinné vakcíny.
Vědci ze zmíněné studie upozorňují na to, že není jasné, jak mutace ovlivňují virus, ale protože změny vznikly nezávisle na sobě v různých zemích, mohl se díky nim virus snadněji přenést mezi lidmi. "Přesně na to si musíme dávat velký pozor," uvedl profesor Martin Hibberd, který je hlavním autorem celé studie.
Vakcína proti novému koronaviru
"Vyvíjí se vakcíny a jiné terapie právě proti tomuto proteinu, vypadá to, že je velmi dobrým cílem. Musíme být obezřetní," dodal profesor Hibberd. Dosavadní studie odhalily, že tvar glykoproteinového hrotu viru umožnil se efektivněji vázat na lidské buňky jako příbuzný virus, který v roce 2002 vyvolal propuknutí SARS. Rozdíl zřejmě pomohl novému koronaviru se rychleji rozšířit a infikovat více lidí.
Vakcín proti novému typu koronaviru, který postihuje převážně dýchací systém, se vyvíjí hned několik a americká je v současné době v fázi testování. Je možné, že nalezení této slabiny v glykoproteinovém hrotu pomůže při vytváření vakcíny. Vědci se zároveň obávají, že se virus začíná přizpůsobovat lidem.