Vědci tvrdí, že močení do moře prospívá podvodnímu životu
Také se vám nelíbí, když se někdo neobtěžuje s hledáním WC (nebo je líný vylézt z vody) a vykoná malou potřebu do moře? Podle American Chemical Society (ACS) je to v pořádku – podmořskému životu to nijak výrazně neškodí. Do určité míry mu to dokonce prospívá.
Jedním z důvodů je skutečnost, že moč je z cca 95 % tvořena vodou a současně obsahuje sodíkové a chloridové ionty, které se (stejně jako draslík) nacházejí i v oceánu. Nelze tedy mluvit o nějakém dramatickém znečištění. Ostatně například taková velryba za den vyloučí až 970 litrů moči.
Pokud jde o hlavní "odpadní produkt", tj. močovinu, ta obsahuje velké množství dusíku, ze kterého ve vodě vzniká amoniak – perfektní hnojivo pro mořské rostliny.
"Tento závěr však neplatí bezvýjimečně. V chráněných oblastech, jako jsou korálové útesy, či v menších vodních plochách – zejména bazénech – byste rozhodně čůrat neměli," upozorňují vědci.
ACS k této problematice natočila vtipné video, které umístila na server YouTube. Lze tedy předpokládat, že počet lidí ulevujících si přímo během plavání se v nadcházejících měsících prudce zvýší.