Vědci vyvinuli kalkulačku pro nakažené: Vypočítá riziko úmrtí na koronavirus
Na nový typ koronaviru stále není vakcína a lidé se snaží udělat mnohé, aby se ochránili. Vědci ve Velké Británii vyvinuli kalkulačku, která odhalí, zda je u člověka větší riziko úmrtí na koronavirus. Tvrdí, že ochranou náchylnějších Britů dosáhnou toho, že do příštího roku počet obětí nepřesáhne 73 tisíc lidí. Varují i před vysokým nárůstem obětí, pokud se vládní opatření rozvolní příliš rychle a nákaza se vymkne kontrole.
Nemocní a staří jsou náchylnější
Studie The Lancet analyzovala téměř 4 miliony zdravotních záznamů. Přišli na to, že pandemie může během jediného roku zabít až 73 tisíc Britů, převážně ty staré a nemocné, jako je to všude jinde. Člověku s nemocným srdcem nebo cukrovkou hrozí pětkrát větší riziko smrti než zdravému jedinci. A ti nad 70 jsou ještě náchylnější.
Vědci vypočítali, že ve Velké Británii je 8,4 milionu lidí, kteří by měli raději zůstávat doma. Tak se země vyhne brutálnímu počtu úmrtí. Aby mohli Britové zjistit, jak vysoké je jejich riziko úmrtí na koronavirus, vědci vytvořili kalkulačku s názvem Covid-risk.
Věk, pohlaví a zdravotní stav
Šéf výzkumu Amitava Banerjee uvedl, že seniory nebo jejich pečovatele zajímá, jak ovlivní zmírnění vládních nařízení jejich zdraví. "Pomocí dat jsme vymodelovali hned několik různých scénářů. Riziko úmrtnosti se u těchto zranitelných skupin zvyšuje a mohlo by vést k tisícům obětí nákazy koronavirem. A těm lze zabránit," uvedl doktor Banerjee.
"Naše kalkulačka je první, která lékařům, zdravotnickým odborníkům a veřejnosti poskytne informace o tom, u koho je větší riziko úmrtí na Covid-19,“," dodal šéf výzkumu. Potvrdil, že je to zatím jen prototyp, ale plánují na tom stále pracovat. Systém bere v úvahu věk, pohlaví a zdravotní stav a pak vyhodnotí, zda je u člověka vyšší riziko úmrtí. S každým dalším příznakem se pochopitelně riziko zvyšuje.
Nutnost znát zdravotní stav
"Tento systém poskytuje informaci o tom, kolik lidí může do roka na koronavirus zemřít, a to hodnotí jen podle věku a pohlaví. V současném stavu je nutné lépe vědět, kdo je v opravdu velkém ohrožení. To zjistíme díky zdravotnímu stavu," uvedl Amitava Banerjee. Starší lidé opravdu jsou náchylnější, díky informacím o zdravotním stavu se dozví, jak moc.
Kalkulačka je stále v testovacím režimu, občas se nenačte a je pochopitelně v angličtině.