Velikonoční nádivka, tlačenka i saláty. Z vajec můžete vytvořit opravdové delikatesy
K Velikonocům patří barvení vajec a bývá otázkou, jak pak to množství zpracovat. Oblíbené jsou vajíčkové pomazánky a saláty. Vyzkoušet ovšem můžete i vaječnou tlačenku či nádivku, kterými zaujmete každou návštěvu. Ve spolupráci s webem Toprecepty.cz jsme se podívali na pár zaručených receptů na tyto speciality.
Možností, jak využít vařená vejce, je mnoho. Mohou se přidat v podstatě do jakékoli pomazánky a mnohdy mohou nahradit i maso v hlavním jídle, jako je tomu u koprové omáčky nebo špenátu. O Velikonocích však mají ještě větší význam. Naši předkové si je dopřávali, jelikož měly symbolizovat nový život či znovuzrození. Zde je pár osvědčených receptů na velikonoční vaječné speciality:
Velikonoční nádivka neboli hlavička
Velikonoční nádivka bývá velmi oblíbenou dobrotou, kterou si můžete dát klidně i jako hlavní chod. Je nadýchaná, voňavá, plná masa a bylin. Fajnšmekři do ní dávají čerstvě natrhané mladé kopřivy. Výborná je ovšem i bez nich.
Do velikonoční nádivky neboli hlavičky jsou potřeba vajíčka v ještě nevařeném stavu, což se vám může hodit, pokud při tvorbě velikonočních dekorací vyfukujete vejce. Základem nádivky jsou starší housky či rohlíky. Obecně platí, že na každou jednotku tohoto pečiva by mělo přijít jedno vejce, aby nebyla suchá. Pečivo je pak po nakrájení na kostičky dobré trošku upéct či na másle osmažit na pánvičce, aby bylo následně v nádivce patrné. Když pak nádivku rozříznete, uvidíte krásnou mozaiku místo rozmočené směsi. Před pečením je pak třeba pečivo ještě krátce namočit do mléka, které můžete z části nahradit masovým vývarem.
Jaké maso do nádivky dáte je na vás. Doporučuje se uzené, můžete jej ovšem nahradit i slaninou, šunkou či nadrobno nakrájenými jatýrky. Dále do nádivky patří něco zeleného. Pokud se vám zrovna nechce na kopřivy nebo vám vadí jejich štiplavost, můžete místo nich použít petrželku, pažitku či libeček. Výborný je ještě medvědí česnek, který nádivce přidá česnekovou chuť, nebo listy pampelišky. Po smíchání ingrediencí dohromady a okořenění nádivku pak pečeme než bude dozlatova.
Velikonoční tlačenku připravíte snadno
Překvapivě snadnou, ale efektní dobrotou je vajíčková tlačenka, kterou můžete servírovat i jako pohoštění na večírku. Na přípravu toho moc nepotřebujete, případně si recept můžete doplnit surovinami dle chuti. Základem jsou natvrdo uvařená vejce, šunkový salám, sterilovaná zelenina, majonéza a želatina na vaječnou tlačenku. Vajíčka nadrobno nakrájíme a smícháme se zeleninou a majonézou. Vedle si připravíme želatinu, do které pro lepší chuť použijeme i nálev ze zeleniny.
Další možností, jak udělat velikonoční tlačenku, je místo sterilované zeleniny použít mraženou a výsledné nakyslé chutí docílit nakládanými okurkami. Želatinu v tomto případě smícháme s lákem od okurek.
Vajíčková pomazánka v mnoha variacích
Variací na vajíčkové pomazánky je spousta, takže co do ní dáte, záleží především na vás a obsahu vaší spíže. Na základní recept vám stačí natvrdo uvařené vejce, máslo, pepř a sůl. Na dochucení se pak často používá ještě hořčice a nadrobno nasekaná petrželka. V mnoha receptech je máslo pro odlehčení nahrazené tvarohem, pomazánkovým máslem či nějakým čerstvým sýrem.
Pokud máte rádi rybičky, výborná je tuňákovo-vajíčková pomazánka, na kterou budete muset do základního receptu ještě přidat plechovku tuňáka v oleji, jarní cibulku a citronovou šťávu. Zajímavou pikantní variací je také vajíčková pomazánka s ančovičkami, a naopak svěží a lehce exotickou vajíčková cottage pomazánka, kde je hlavní ingrediencí vedle vajec právě onen sýr.