Velikonoční zvyky a tradice: 6 věcí co dělat a nedělat, ať nemáte celý rok smůlu
Žádné mračení o Škaredou středu
Na Škaredou středu se nesmíme mračit, jinak se budeme mračit po všechny středy v roce. Naopak máme mít dobrou náladu. Kdo se celý den usmívá, ten si pojistí domácí pohodu po celý příští rok.
Ve středu máme taktéž vymýt svou peněženku ve studánce nebo prameni, aby z ní nezmizely peníze.
Na Zelený čtvrtek zacinkejte penězi
Kostelní zvony zní na Zelený čtvrtek naposledy, znovu zazní až na Bílou sobotu. Až zazní zvony naposledy (říká se, že odlétají do Říma), zacinkáme penězi, aby se nás držely celý rok.
Na Velký pátek neperte
V tento den si připomínáme ukřižování Ježíše Krista, dodržuje se symbolicky smutek nad jeho smrtí. Konají církevní obřady a lidé se scházejí v kostele. Tento den, stejně jako celé Velikonoční svátky, má především náboženský podtext. Ostatně Velikonoce jsou největším křesťanským svátkem.
Během Velkého pátku neperte. Pověra praví, že prádlo by se namáčelo do krve Ježíše Krista. Zakázaná je také práce na poli, nemá se rýt ani okopávat. Na Velký pátek by měli věřící dodržovat nejpřísnější půst.
Lidová tradice praví, že se tento den otevírají hory a vydávají své poklady. Po vesnicích bývá slyšet řehtačky, které mají odehnat zlé duchy.
Na Velký pátek by se také nemělo nic půjčovat. Dle lidových pověr je doporučeno ještě před svítáním vyrazit k zurčícímu potoku a omytím si zajistit zdraví na celý rok.
Bílá sobota, čas na přípravu vajíček
O Bílou sobotu se pravidelně bílilo a uklízelo, proto taky vzniklo označení Bílá sobota. Celá světnice se připravuje na Boží hod. Právě v tento den se barví vajíčka i plete pomlázka. Na stole jsou už dobroty, jako koláče, jidáše a další pochutiny.
Připravit ohromující velikonoční jidáše není žádná dřina ➔
Boží hod velikonoční
V křesťanském kalendáři se jedná o nejslavnostnější den v roce, který strčí do kapsy i Vánoce
Z Bílé soboty na Boží hod vstal Ježíš z mrtvých. Je tu konec dlouhého půstu. V tento den se slaví a peče se velikonoční beránek a mazanec. Nezapomeňte na tyhle dobroty tedy i letos. Stoly jsou plné a lidé veselí.
Upečte si na Velikonoce ten nejlepší mazanec ➔
Velikonoční pondělí a pomlázka
V tento den propuká to pravé velikonoční veselí. Muži šlehají dívky vrbovými proutky jako symbol zdraví a svěžesti, ty jim za to pak dávají malovaná vajíčka jako znak plodnosti. Pro dívky ne moc oblíbený svátek, pro muže nejzábavnější den v roce.
Pomlázka je bezesporu jedním ze symbolů svátků jara, a proto splétána z mladých vrbových větví. Součástí koledování může být také polévání vodou, takzvaný šmigrus. Někde mládenci polévají ženy, jinde ženy muže.
Sešlo se vám po Velikonocích velké množství vajíček? Udělejte z nich třeba vajíčkovou tlačenku ➔
Vše podstatné o Velikonocích (zvyky, tradice, recepty, zajímavosti, jak slaví celebrity…) ➔