Velká lidská tragédie v Domově pro seniory ve Vrchlabí: Umírání nezabránila ani první dávka vakcín
Po internetu se začaly šířit spekulace o tom, že se v Domově pro seniory ve Vrchlabí začalo umírat krátce po očkování na covid-19. Tyto povídačky vyvrátila ředitelka ústavu Soňa Mašková, která vysvětlila celou situaci v domově a také, jak se to celé semlelo. Očkování sice v domově proběhlo, ale za smrt klientů nijak nemůže.
"V poslední době probíhají na sociálních sítích různé diskuze týkající se očkování a úmrtí klientů v Domově pro seniory Vrchlabí. Dovolte mi, abych se k tomuto tématu vyjádřila danými fakty. Většina zaměstnanců a klientů souhlasila s očkováním proti covid-19. Kdo nechtěl být očkován, tak buď z vlastní vůle, nebo očkování nedoporučil jeho lékař. Týden před prvním očkováním, které proběhlo 13. 1. 2021, se v jedné z budov našeho zařízení začala šířit nákaza covid-19. Klienti z této části zařízení očkováni nebyli," vyjádřila se v příspěvku na Facebooku Mašková.
Ředitelka pak pokračovala tím, že během očkování klientů a personálu z druhé budovy žádné komplikace nenastaly. "Reakce na očkování byly přiměřené, v žádném případě nedošlo u
nikoho k úmrtí," zdůraznila ředitelka.
Připomněla také fakt, se kterým přišli odborníci, že první dávka očkování nákaze koronavirem nijak nezabrání a na získání imunity je potřeba delší doba. Člověk se stane z 95 % imunní až týden po druhé dávce očkování, jak uvedla Mašková. Dodala, že nákaza už v domově probíhala a během krátké doby se nakazilo mnoho klientů i zaměstnanců.
Britská mutace na Královéhradecku
Mašková se vyjádřila i k tomu, že je nemoc opravdu zákeřná a člověk nikdy neví, jaké škody natropí. Odkázala pak na zjištění, že se v Královéhradeckém kraji od ledna šíří britská mutace koronaviru, která je ještě zákeřnější než původní kmen viru.
"Chtěla bych připomenout, že senioři v našem domově jsou lidé, kteří z důvodu zhoršeného zdravotního i psychického stavu ztrácejí soběstačnost a potřebují 24hodinovou péči. Je mi moc líto a stejně tak všem našim zaměstnancům, že tři desítky našich klientů nezvládly boj s touto nemocí. Byli to lidé očkovaní i neočkovaní a měli podobné vážné příznaky nemoci," vylíčila ředitelka.
V domově pak 3. února proběhla druhá vlna očkování, i po ní měli podle slov Maškové někteří klienti nežádoucí reakce. Ale nedošlo k žádnému úmrtí. "V průběhu očkování žádné problémy nebyly, úmrtí klientů nastala až po nákaze koronavirem," zopakovala. V závěru vyjádření pak poděkovala všem dobrovolníkům, kteří chtěli domovu pro seniory pomoci.
Povinné testování personálu
V současné době není možné povinně testovat pracovníky domovů pro seniory. Rozhodl tak soud, opatření k 10. březnu zrušil a ministerstvo zdravotnictví teď má nějaký čas pro úpravu tohoto opatření a jeho odůvodnění. Povinné testování by mělo pak skončit s nouzovým stavem, který zatím trvá do 28. února.
Celé vyjádření ředitelky Soni Maškové si můžete přečíst níže.