Velká odpadková revoluce: Odteď budou muset třídit VŠICHNI, víte, co kam patří?
V současnosti ministerstvo životního prostředí připravuje nové zákony, které reagují na evropskou legislativu o odpadech. To v praxi znamená, že odteď už budeme muset třídit úplně všichni. Podle plánu by ideálně mělo končit na skládkách jen 10 % odpadu.
Ministerstvo životního prostředí ale hovoří o jasně daných cílech. "Úrovně třídění budou nastaveny ambiciózně a tak, aby směrovaly k dosažení nových recyklačních cílů podle směrnice o odpadech," řekl pro TN.cz Jan Maršák z Odboru odpadů.
"Tříděním odpadu můžete velmi napomoct k ochraně životního prostředí," apeluje se na lidi v poslední době čím dál tím více. Vytříděním skla, plastů nebo papíru do patřičných kontejnerů celý proces třídění odpadu teprve začíná.
Patříte mezi ty, kteří poctivě třídí, třídí jen občas, nebo se spíše zařazujete mezi ty, kteří sice odpad třídí, ale někdy si nevědí rady?
Mezi největší mýty patří ten, že se všechno stejně nakonec sesype na jednu hromadu. To ale není pravda. Po roztřídění se jednotlivé materiály nikdy nemíchají dohromady. Najdou se i takoví lidé, kteří se vymlouvají na to, že kontejnery na třídění jsou daleko.
"Průměrná vzdálenost míst na tříděný odpad se každoročně zkracuje. Aktuální vzdálenost je 92 metrů," tvrdí jaktridit.cz. Většina lidí téměř s určitostí ví, co vyhazovat např. do modrého kontejneru, ale pozor.
Mnoho lidí se domnívá, že k papíru patří i takový obal od pizzy nebo plenky, což rozhodně není pravda. Do koše na sklo je zase špatně vyhodit keramiku, porcelán, autosklo, barevné sklo nebo zrcadla.
Výjimky se najdou i mezi plasty. Do plastových košů mylně nevhazujte novodurové trubky, obaly od nebezpečných látek (motorové oleje, chemikálie, barvy), PVC, podlahové krytiny apod.
Dobrá zpráva je, že Češi na tom nejsou s tříděním odpadů vůbec špatně. 73 % Čechů odpady aktivně třídí. Většina spoluobčanů tak považuje třídění odpadu za běžnou součást každodenního života.