Velké zemětřesení na Lvech: Jen minuta pro každého, dýdžej a světelná show
Moderátor z internetu, na pódiu světelná instalace a jako doprovod dýdžej. To nejsou jediné změny, které letošní vyhlášení Českých lvů přináší. Po loňské skandální děkovné řeči Darji Kaščejevové, kterou nakonec musel velmi hrubě utnout režisér přenosu Michal Čech, budou letošní vítězové mít na svůj proslov pouhou minutu. A za všemi změnami stojí jeden jediný muž, a to režisér Matěj Chlupáček, který se letos ujal pozice kreativního supervizora Českých lvů. Co se mu na předešlých ročnících nelíbilo a proč si myslí, že je Kovy nejlepší volbou na post moderátora pro letošní rok? Nejen o tom se rozpovídal v rozhovoru pro eXtra.
O pozici kreativního supervizora Českých lvů jste si řekl sám. Co jste od toho očekával?
Rozhodl jsem se nabídnout své služby, protože jsem měl už dlouhodobě pocit, že podoba večera se může proměnit, využít modernější prostředky. A k mému překvapení se můj návrh setkal se zájmem!
Co jste od toho očekával a překvapilo vás něco?
Očekávám od nové podoby večera větší mezigenerační zájem a taky posun vpřed; ať už se vám předchozí ročníky Českých lvů líbily, nebo ne, je potřeba se neustále proměňovat a zkoušet nové věci. Překvapilo mě, kolik je s přípravou takového večera práce, nakonec je z toho vlastně takový malý film.
Kovy jako jediná možnost
Čím vám předešlé sezóny Lvů vadily?
Neřekl bych, že mi vyloženě vadily, ale už příliš dlouho se spoléhaly na podobné výrazové prostředky, podobný přístup ke scéně, moderaci i konceptu celkově. Přišlo mi prostě zábavné nabídnout změnu.
Byl koloběh kolem přímého přenosu zkostnatělý?
Naopak mě překvapilo, s jak pozitivním přijetím se naše nápady na prezidiu ČFTA na celkový update setkaly - opět prostě platí, že je důležité se nebát ozvat a nabídnout svůj přístup, lidé vám rádi dají šanci vyzkoušet „svou verzi“.
V čem to bude letos jiné? Na jaké změny se máme připravit?
Pořád se samozřejmě jedná o ceremoniál předávání cen a ten je třeba respektovat ve svých pravidlech. Snažíme se ale o změnu stylu, jakým se předávání bude prezentovat. Nová scéna - tentokrát spíše světelná instalace, mladý moderátor přicházející z internetu, DJ místo kapely...
Moderátorem bude Karel Kovář. Jak moc je tento výběr pro vás riskantní?
Riskantní není vůbec, Kovyho považuji za absolutního profíka s dobrým smyslem pro humor. Je navíc velmi vzdělaný, takže se s ním hezky vymýšlí témata, na která chceme večerem upozornit.
Řešil jste víc možností? Pokud ano, nad kým jste ještě uvažoval?
Kovy byl první a taky poslední varianta - s nápadem přišel už David Ondříček při přemýšlení nad tím, jaký by měli mít Lvi tento rok výraz.
Dýdžej a světelná show
Podle jakých předpokladů jste Kovyho vybíral?
Hledali jsme někoho mladého, zábavného a zároveň seriózního, někoho, kdo bude propojovat generace.
Jaké předpoklady musí mít moderátor Českých lvů?
Musí být profík a podle mě i filmový fanoušek, a to Kovy je. Je skvělé, když z moderátora člověk cítí skutečnou lásku k filmu, když zná tituly daného roku a nesnaží se jen „nadrtit“ text, který mu někdo připraví.
Do teď většinou moderovali herci nebo někdo z filmové branže. Není na scéně mladý herec či herečka ve věku Kovyho, kdo by připadal v úvahu a měl by případně respekt publika?
Určitě, napadá mě hned několik dobrých kandidátů a kandidátek, kteří by si mohli v budoucích letech moderaci vyzkoušet!
S Kovym bude na scéně NobodyListen jako DJ. Nebude to moc rušivý element pro konzervativnější publikum?
Věřím, že ne. S Nobodym jsme se snažili přijít s hudební dramaturgií, která bude správně vyvážená a ne prvoplánově agresivní. Samozřejmě se jedná o jiný styl hudby, než na který byli diváci z minulých ročníků zvyklí, ale vnímám to jako přirozené propojení s celkovou koncepcí a stage designem večera.
Hodně v rozhovorech dáváte důraz na to, že se vám předešlé ročníky nelíbily, a proto jste se role kreativního supervizora ujal vy, abyste přinesl tu potřebnou změnu. Není to trošku neúcta vůči vašim předchůdcům a předchozím moderátorům? Nemohl by se někdo urazit?
Já doufám, že v rozhovorech dávám dostatečně najevo, že některé z předchozích ročníků nebyly úplně můj šálek, ale že si zároveň vážím profesionality, se kterou byly dělané. Já si prostě jen přál nabídnout alternativu, pohled někoho, kdo je vkusově někde trochu jinde, doufaje v to, že takových diváků bude víc a že se zároveň podaří vytvořit večer, který nebude zároveň v rozporu s více konzervativními diváky. Pokud by se někdo urazil na základě toho, že nejsem něčeho fanoušek, bylo by mi to líto - je to pořád jen můj vkus a pohled.
Minuta na poděkování a pak stopka
Sám jste řekl, že v minulosti byli moderátoři konzervativní muži. Protikladem konzervativního muže je Kovy?
Vnímám to spíš tak, že je Kovy protikladem konzervativní moderace, která s sebou nenese žádný specifický výraz nebo názor - přichází z internetového prostředí, má mladší způsob vyjadřování, má ohromný přehled v současném kulturním i politickém světě.
Nepřemýšlel jste nad moderátorkou?
Protože byl Kovy hned první a poslední nápad na moderátora, nad moderátorkou jsme uvažovat nestihli, pro příští ročníky by se mi to ale určitě líbilo.
A to i s ohledem na loňský ročník a děkovnou řeč Darji Kaščejevové?
Nemyslím si, že by byl výběr moderátorky vnímán jako odpověď na projev Darji.
Nebylo by symbolické moderátorské žezlo předat jí nebo by hrozilo, že by ji musel Michal Čech znovu utnout?
Darja je skvělá filmařka, ale moderaci by jistě s úsměvem odmítla!
Jak vy jste se díval na loňský ročník, kdy ji Michal Čech utnul?
Tak, že to bylo nešikovné ze všech stran - Darja se zřejmě snažila otevřít důležité téma, ale to se špatně otevírá s neprofesionálně dlouhým proslovem čteným z telefonu, což vyústilo v další nešikovné rozhodnutí, kterým bylo její utnutí.
Jak se vám s Michalem Čechem spolupracuje?
Dobře, Michal je profesionál s ohromnou zkušeností z mnoha živých přenosů, bez kterého by to nešlo!
Letos budou mít vítězové minutu na děkovnou řeč. Bude v sále časomíra?
Vítězové vždy měli předem jasně vyhrazený čas na děkovnou řeč, ale ne vždy to byli schopni dodržet - časomíra v sále nebude, respektive ji uvidí jen ocenění, aby se orientovali v tom, kolik času jim ještě zbývá.
Co když dotyčný bude chtít doříct větu, dvě? Budete opravdu tak nekompromisní?
Mikrofon se sám po daném limitu ztlumí, na což jsou nominovaní předem upozorněni - věřím proto, že si budou umět svůj čas rozvrhnout.
Jde stihnout děkovnou řeč do minuty? Máte to vyzkoušené?
Jde, vyzkoušené to mám! Podívejte se třeba na letošní Oscary, tam to stihla většina oceněných a „darjovatěl“ jen Adrien Brody, který už dva dny sklízí na sítích backlash.
Jeden film bere vše
Sám totiž letos bojujete o dvě sošky, a to v kategorii Nejlepší minisérie nebo seriál a nejlepší animovaný film. Jak vidíte své šance?
Myslím, že v kategorii Nejlepší seriál zvítězí Markovič, ze kterého se stal fenomén minulého roku. Naopak v kategorii Nejlepší animovaný film ve vítězství doufám, moc si to pro Život k sežrání přeju.
Určitě víte, jaké filmy mají na Lvech šanci. Jaké to jsou?
Kdybych si měl tipnout na základě svých znalostí tuzemského filmového prostředí, pak vsadím na většinové oceňování filmu Vlny.
Vyhraje i letos jeden film skoro všechny ceny?
Myslím, že ano, ale rád se budu mýlit.
Děje se to docela často. Čím to je?
Stejně jako každá filmová cena, o které hlasují stovky akademiků dané země, je i Český lev v něčem prostě „popular vote“ - často vítězí film, který umí protnout určité umělecké kvality a mainstreamový charakter, a pro takové filmy pak hlasuje zpravidla větší množství lidí. Mnohem zajímavější jsou pro mě u všech filmových cen nominace, kde filmy ještě nebojují o jednu sošku - nominace, tedy výběr tří až pěti nejlepších, lépe odráží škálu toho, co hlasující v předchozím roce zaujalo.
Je český film konkurenceschopný ve světě?
Ten hraný zatím ne, u animáků je situace mnohem lepší. Češi se zatím v hraném filmu bohužel nenaučili točit filmy, které by mezinárodní publikum zvedaly ze židle, ale čas od času se naštěstí najdou výjimky a obecně mám pocit, že mladší generace začíná lépe chápat, že je potřeba vyprávět příběhy, které budou srozumitelné a poutavé nejen doma, ale i ve světě. A není to o rozpočtu - podívejte se na oceněné oscarové filmy Brutalista a Anora. První stál 10 milionů dolarů a byl celý natočen v Maďarsku, druhý - výherní - stál 6 milionů dolarů a celý se natočil v Americe. To nejsou částky zas tak vzdálené rozpočtům, na které dosáhnete klidně i z Čech. Je to prostě o příběhu.
Jaké filmy by měly být v nominaci, aby se Lvi přiblížili mladšímu publiku?
Myslím, že zrovna současný ročník hezky ukazuje nominace, které reprezentují celou škálu tuzemské tvorby loňského roku - od artové Amerikánky přes nezávislý Mord plný neherců až po divácky extrémně úspěšnou dobovku Vlny.
Jak náročné je v Česku natočit film?
Pro každého je to náročné jinak - když bych měl mluvit za sebe, mám radost, že se nám v naší produkci Barletta daří tvořit už přes 10 let filmy a série, které chceme, způsobem, který považujeme za správný. Nabídek máme pořád mnoho a český systém financování filmových projektů je nastaven velmi solidně.
Dostávají prostor mladí režiséři a herci, nebo o Lvy bojuje stále stejná parta herců a tvůrců?
Mám pocit, že se akademie mění, věkový průměr členů se omlazuje, a určitě dostávají šanci i mladí režiséři/režisérky a herci/herečky. To je ostatně vidět i v nominacích.
Lvi i pro mladší publikum
Jak velké změny musí proběhnout, aby Českému lvu dalo přednost i mladší publikum?
Ty, které se snažíme udělat my, jsem popsal v úvodu - uvidíme, jestli to bude stačit, už jen to, že jsou ale v nominacích filmy, které letos vidělo v kině relativně velké množství diváků, samo o sobě určitě pomůže.
Budete pozici kreativního supervizora zastávat i příští rok, nebo se to uvidí podle úspěchu letošního přenosu?
Je ještě brzy nad tím uvažovat, ale tým České filmové a televizní akademie je skvělý, a kdyby byla možnost to opět udělat jinak, vyzkoušet nové věci, taková možnost by mě zajímala. Ale nejdřív se musí ukázat, jestli diváky a filmový svět baví naše vize pro tento rok.
Doporučené video: Tiskovka k Českému lvu
Jak moc velká zkušenost to pro vás je?
Velká, protože se liší od předchozí práce na filmových projektech, a to je zábavné a obohacující.
Proč by se všichni měli na Lvy dívat?
Protože uvidí změnu a své oblíbené filmové tváře soutěžící o ocenění za filmy, které tento rok konečně diváci z velké části opravdu viděli v kině nebo na streamovacích platformách!
Romana ze Survivoru zdrtila krutá zrada kamarádů. Prozradil, komu nemůže odpustit a jaké si nese následky
Související články

Skrytá stránka Elizavety Maximové. V dětství byla raubířkou, vyžívala se v neobvyklých mazlíčcích

GLOSA: Mádlovy skvělé Vlny navztekaly Putinovy fanoušky. Proruským Čechům a trollům se film vůbec nelíbí

Macháček odmítá pověst krále večírků: V životě jsem nepařil do rána, nebo si na to nevzpomínám, vtipkoval

Nejvíce nominací na Českého lva získaly Mádlovy Vlny, hned v závěsu je Amerikánka. Udílení bude moderovat Kovy
