Velký sen se rozplynul. Adam Ondra přišel o medaili až v nervydrásajícím závěru
Favorit na vítězství v lezecké kombinaci Adam Ondra odjede z Tokia bez medaile. V lezení na rychlost sice překonal svůj osobní rekord, nevydařil se mu bouldering, což se ukázalo jako zásadní. Přestože po skvělém výkonu v lezení na obtížnost dlouho držel naději na medaili, v úplném závěru ho jako jediný překonal Jakob Schubert. To Ondru v celkovém součtu srazilo na šesté místo. Pro jednoho z nejlepších lezců světa, který se ale potýká s řadou zdravotních trablí, jde o zklamání.
Adam Ondra se věnuje lezení už od mala. Na svých stránkách uvádí, že začal, když mu byly asi tři roky. Lezecké stěny šikovnému klučinovi učarovaly a postupně se ukázalo, že má na složité výstupy velký talent. Když mu bylo teprve osm let, pokořil svou první stěnu obtížnosti 7b+. Další s obtížností 8a zdolal o rok později.
Nebylo pochyb, že Ondra bude ve světě lezení zářit. Ostatně sám to za svou kariéru potvrdil víc než dost. Jako první mimo jiné pokořil nejtěžší stěnu Silence kategorie 9c. Svůj um ale ukazuje i na umělých stěnách, zejména v lezení na výdrž nebo v boulderingu.
Olympijský sen si nesplnil
Mezi dospělými se Ondra těší z více než 40 medailí z vrcholných akcí. Hned čtyřikrát se stal mistrem světa, třikrát v lezení na obtížnost, jednou v boulderingu. Tři zlaté medaile vybojoval na světovém poháru, jednu pak na mistrovství Evropy. Přitom sám český dlouhán přiznává, že má raději skály a že lezení na umělých stěnách občas zanedbává.
I přesto toužil po medaili z olympiády. Při premiéře lezeckého sportu pod pěti kruhy byl ve hře o medaili až do úplného konce. Nakonec ale kvůli famózními výkonu Jakoba Schuberta, který Ondru jako jediný překonal v lezení na obtížnost, skončila česká hvězda až na šestém místě.
Zdraví nezanedbává, radí se s lékaři
Ondrovi v lezení pomáhá i neobyklá stavba těla. Český lezec na první pohled vyčnívá z davu vytáhlou postavou a dlouhýma rukama. To ale s sebou nese paradoxně řadu komplikací v podobě zdravotních problémů.
"Nejnáchylnější je jeho dlouhý hubený krk. Je předurčený k tomu, že s ním bude mít pořád potíže. Stačí, když třikrát vyběhne stěnu na rychlost, a zatuhnou mu trapézy. Dále řešíme skoliózu nebo plochá chodidla. Pomohlo by mu, kdyby toho nebylo tolik,“ vysvětlil pro iRozhlas Ondrův kamarád a zároveň praktik čínské medicíny Pavel Vích.
Sám Ondra své zdraví nepodceňuje a problémy pravidelně řeší s lékaři. Obzvlášť se na to soustředil před olympiádou.