Vesnice pukají vzteky: Pražáci dostali volný výběh, my máme sedět na vodítku u boudy
Okres je územně-správní jednotka, která znamená víc než obec, ale méně než kraj. V roce 2002 byly okresní soudy zrušeny a okresní obvody tak využívají jen některé úřady. Jeho úloha je tak v současnosti spíše informativní, ale jako správní celek stále existuje.
Česká republika má celkem 76 okresů, které se ve své rozloze liší a lidé na internetu hojně diskutují o tom, že novými koronavirovými opatřeními vznikl nepoměr. Zatímco třeba obyvatelé okresu Jindřichův Hradec se mohou pohybovat na zhruba 1944 kilometrech čtverečních, lidé v okresu Karviná jen na 356 kilometrech čtverečních. A ještě větší problém nastává s obcemi. Lidé kvůli nařízení zuří a považují je za stupidní a diskriminační zároveň. Také Svaz obcí a měst považuje vládní rozhodnutí za nesmyslné. "Opatření musí být vyjádřeno jasně a srozumitelně. Musí být prakticky realizovatelné a předvídatelné ve všech případech. Pokud vláda vydá opatření, které neposkytuje právní jistotu, nelze očekávat, že takové opatření bude pro osoby, které se jím mají řídit, srozumitelné, a tedy přijatelné," uvedl předseda svazu a starosta Kyjova František Lukl. Vláda by podle něj místo "opisování ze zahraničí" měla vycházet ze sídelní struktury České republiky a regionálních specifik.
Přehledná mapa českých okresů
Volný pohyb jen na území obce
Vycházky, běh nebo další sportovní aktivity jsou od 1. března možné jen na území obce, ve které dotyčný žije. Třeba na Liberecku tak mají lidé nejméně prostoru k pohybu v Radimovicích. Vesnice o 300 obyvatelích je s rozlohou 1,33 čtverečního kilometru nejmenší v rámci kraje. Naopak nejvíce místa ke sportování mají v kraji obyvatelé Ralska na Českolipsku. Svou rozlohou 170 kilometrů čtverečních je po Praze, Brně a Ostravě čtvrtým největším městem v zemi.
Na Olomoucku se zase lidé moc nepohnou ve Strukově, který má zhruba 150 obyvatel. Druhá nejmenší obec v České republice má totiž rozlohu půl čtverečního kilometru. "Tady se to ani nedá dodržet, například lidé ze dvou domů, když vylezou před barák, jsou už v jiném katastru, takže by nemohli jít nikam. Před domem jim totiž vede silnice, která je již v jiném katastru. Do obchodu lidé stejně chodí do sousedních dědin, jinak to nejde. Teoreticky se to zřejmě dá někde dodržet, ale na té naší malé rozloze je to nemyslitelné," řekl k opatřením pro ČTK starosta obce Jiří Hubáček. Na druhou stranu třeba v Loučné nad Desnou na Šumpersku lidé na pohybu příliš omezeni nebudou. Obec, která má 1500 obyvatel, je obklopena krásnou přírodou a její rozsáhlý katastr čítá více než 90 kilometrů čtverečních.
"Podle vydaných opatření může občan v Praze ve volném čase bez omezení urazit desítky kilometrů, pro občany v některých obcích jsou k dispozici naopak jen stovky metrů," popsal pro ČTK náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jiří Nantl (ODS), který to považuje za "obrovskou nerovnost, která není zdůvodněná žádnými epidemiologickými důvody".