Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

VIDEO: Chtěl bych být jako Polívka, pravil Geoffrey Rush, nezapomněl na Brno a mluvil česky

+ Dalších 16 fotografií

Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii dnes ve Velkém sále hotelu Thermal dostal australský filmový a divadelní herec Geoffrey Rush. Držitel Oscara za nejlepší mužský herecký výkon a tří dalších oscarových nominací se stal během své několikadenní návštěvy filmové přehlídky oblíbeným u filmových diváků i dalších návštěvníků. Osobně uvedl tři filmy, které mu prestižní ocenění vynesly, a ochotně se účastnil debat a diskuzí.

Při svém příjezdu do Varů slavil narozeniny, zazpíval mu celý Velký sál a dnes při přebírání ceny napodoboval tanečníky, kteří uvedli ceremoniál v tradiční choreografii bratří Cabanů. Úvodní věty děkovné řeči pronesl Rush v češtině a vzpomněl několik českých tvůrců jako třeba Jiřího Srnce nebo Karla ČapkaPřipomněl také, že má rád divadelní herectví dnes rovněž oceněného Bolka Polívky, nebo zmínil význam Václava Havla pro českou společnost a podotkl, že v jeho vlasti se nestalo nikdy, že by takto vysoce postavený politik vzešel z divadelního prostředí.

Dobrý večer, Brno!

"Ahoj, Karlovy Vary, děkuji všem Čechům... a taky dobrý večer, Brno!" řekl k velkému pobavení celého Velkého sálu. Připomněl tak historku, kterou už na festivalu vyprávěl, když vzpomínal na své první mezinárodní filmové natáčení. Bylo to koncem 90. let při natáčení filmu Bídníci, točil prý tehdy na Barrandově a také v Brně - a právě jméno moravského města je pro něj oblíbenou slovní hříčkou. Opakovaně se diví skrumáži souhlásek v něm obsažené, neboť podobné slovo v angličtině není.

Sběratel ocenění

Jedenasedmdesátiletý Geoffrey Rush má Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli ve filmu Záře z roku 1996. Snímek Scotta Hickse byl zlomem v jeho filmové práci, ztvárnil v něm skladatele a klavíristu Davida Helfgotta, který se zmítá mezi genialitou a šílenstvím.

Jeho herecký výkon byl oceněn i Zlatým Globem nebo cenou BAFTA. Po dvou letech se jeho jméno objevilo znovu mezi oscarovými nominacemi, a to za roli v historické romanci Zamilovaný Shakespeare (1998).

Také další nominace na Oscara a Zlatý Globus jsou spojeny s historickou postavou. Získal ji za vytvoření výstředního markýze de Sade ve filmu Philipa Kaufmana Quills – Perem markýze de Sade (2000). Rok 2003 pak odstartoval jeho účinkování v blockbusterové sérii Piráti z Karibiku, kde se jako kapitán Barbossa objevil v pěti dílech. Herecké umění Geoffreyho Rushe potvrdila role Lionela Logua, jazykového lektora anglického krále Jiřího VI. v dramatu Králova řeč (2010), podtržená nominacemi na Oscara i Zlatý Globus a vyznamenaná cenou BAFTA a dalšími cenami.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy