Tvrdé drogy, nevhodné polibky a špatní vítězové: 10 nejkontroverznějších oscarových momentů
Za svých téměř sto let udílení si Oscaři prošli mnohými kontroverzemi. Od odmítnutí cen přes vybučení vyhrávajících až po nečekané líbací etudy. Vybrali jsme pro vás těch deset nejlepších, které se odehrály v posledních 20 letech.
Polibek Angeliny Jolie
Předtím, než se z ní stala mnohnásobná matka a aktivistka, byla Angelina Jolie zlobivé dítě Hollywoodu. Když v roce 2000 získala Oscara za snímek Narušení, pronesla na jevišti větu "Zrovna teď jsem zamilovaná do svýho bráchy". Následně si s ním vyměnila žhavý polibek, který znechutil většinu civilizovaného světa, především proto, že její bratr James Haven vypadá jako pánská verze Angeliny Jolie.
Matt Stone a Trey Parker v dámských šatech
Ve stejném roce byli tvůrci South Parku Matt Stone a Trey Parker nominováni za nejlepší píseň. Na předávání se objevili v kostýmech Jennifer Lopez a Gwyneth Paltrow z předchozích ceremoniálů, čímž vzbudili velkou pozornost. Později přiznali, že byli totálně sjetí LSD.
Francouzák Adriena Brodyho
Herec Adrien Brody podal ve filmu Pianista nezapomenutelný výkon a právem si za něj odnesl sošku Oscara. Ještě více lidí si však pamatuje jeho vášnivý polibek předávající Halle Berry. Ta potvrdila, že polibek skutečně nebyl hraný, ale že "se prostě k tomu přidala". Jeden z posledních opravdu ikonických oscarových momentů.
Michael Moore nadává na prezidenta Bushe
V roce 2002, v průběhu války v Iráku, vyhrál režisér Michael Moore Oscara za dokument Bowling for Columbine. Ve své děkovné řeči si nebral servítky. "Žijeme v době, kdy nám vládne člověk, který posílá vojáky do války kvůli fiktivním důvodům... Styďte se, pane Bushi, styďte se!" stihl ještě dodat Moore, než ho orchestr raději rychle přerušil. Z publika se přitom ozývala směs bučení a potlesku, na Oscarech málo vídaný jev.
2011: Nejhorší Oscaři v historii
Naprosto nesourodá dvojice Anne Hathaway a James Franco se ujala moderování ceremoniálu v naději, že jejich účast přitáhne mladší diváky. Výsledkem byly jedny z nejhorších kritik v historii Oscarů a propad v divácké sledovanosti. "Nejtrapnější rande všech dob mezi cool zhuleným rockerem a oblíbenou roztleskávačkou z divadelního tábora," popsal jejich moderování kritik David Wild.
John Travolta neumí vyslovovat jména
Není tomu tak dávno, kdy ještě Johna Travoltu zvali na Oscary. To se ale rychle změnilo, když nejprve při uvádění broadwayské hvězdy Idiny Menzel řekl "Přivítejte Adele Dazeem". Šanci na nápravu dostal o rok později. Její jméno sice nespletl, ale zase jsme se dočkali poměrně divných dotyků během ceremoniálu a super zneklidňujícího polibku nic netušící Scarlett Johansson. Od té doby už Johna Travoltu na Oscary nikdo nepozval.
Sacha Baron Cohen provokuje Severní Koreu
Komik Sacha Baron Cohen je známý provokatér. V roce 2012, jen pár týdnů po úmrtí vůdce Severni Koreje Kim Čong-ila, přišel na předávání Oscarů v roli generála Aladeena ze snímku Diktátor. S sebou přinesl urnu s popelem Kim Čong-ila "aby ho mohl rozprášit po červeném koberci a naposledy také po hrudníku Halle Berry". V jednu chvíli ovšem "omylem" vysypal celý obsah urny na moderátora Ryana Seacresta. Odvedla ho až ochranka.
#OscarsSoWhite
Rok 2016 se zapsal do historie jako ten nejbělejší oscarový ceremoniál v historii. Herecké kategorie druhý rok po sobě sestávaly pouze z účinkujících bílé barvy pleti, což vytočilo podstatnou část Hollywoodu. Spike Lee, Will Smith a jeho manželka Jada ten rok Oscary bojkotovali. Tato kontroverze se promítla i do monologu moderátora Chrise Rocka: "Kdyby nominovali moderátory, tak tenhle job nikdy nedostanu."
Zmatek s výherci
Jeden z největších, pokud ne ten největší přešlap v historii se stal v roce 2017. Za vítězný film byl prohlášen muzikál La La Land. Celý štáb nastoupil na pódium, začala děkovačka... a najednou se ukázalo, že došlo k omylu, protože měl vyhrát film Moonlight. Nejprve tomu nikdo nevěřil, obecenstvo a diváci u obrazovek šokovaně lapali po dechu, ale o to památnější tento moment byl.