Víme, co kromě heroinu spojuje Katku (41) a Christiane (56) ze stanice Zoo: To vám vyrazí dech!
Obě si prošly složitým dětstvím a zažily domácí násilí. A taky chtěly být jiné než většina společnosti. Nejznámější německá feťačka Christiane F. poprvé drogu okusila jako dvanáctiletá v roce 1974, česká Katka Bradáčová začala o bezmála dvacet let později.
Začátky měly odlišné, Christiane se nejprve setkala s marihuanou a hašišem, až později se stala závislou na heroinu. To Katka si hned střelila pervitin do žíly. Závislost na heroinu přišla záhy.
Obě se zkoušely několikrát léčit, u Christiane to zčásti zabralo, u Katky vůbec. Říká se, že životy narkomanů dokáží od základu překopat jen potomci. Právě narození syna vytrhlo ze spárů heroinu Christiane. Když se narodila Katce malá Terezka, které je dnes už deset let, mírně to s ní pohnulo, ale drog se nevzdala a o dívenku tak nyní pečuje její babička.
Jak v případě hrdinky fenoménu My děti ze stanice Zoo, tak hrdinky dokumentu Heleny Třeštíkové je až zázrak, že po tolika letech a takových dávkách tvrdých drog ještě žijí. Obě mají žloutenku, Katka dokonce všechny tři typy.
O Christiane se okolo roku 2008 říkalo, že po stěhování do Amsterdamu znovu skončila na drogách. Vyvrací to ve své druhé knize Můj druhý život. Zároveň se v ní přiznává k tomu, že je stále závislá na metadonu, pro nějž si musí denně docházet.
A právě metadon je věc, která ji s Katkou i v současnosti nejvíc spojuje. Jenomže zatímco Christiane už zůstává pouze u něj, bere ho čistě z potřeby a smyslem jejího života se stal nyní už plnoletý syn, Katka si nezřídkakdy dopřává i jiné drogy. Kvůli stopovému množství pervitinu v moči ji dokonce na tři měsíce vyloučili z metadonového programu.
Jestliže Katku inspirovala kniha My děti ze stanice Zoo k vyzkoušení drog, po přečtení pokračování Můj druhý život by si třeba mohla uvědomit, že skoncovat lze. Musela by ale chtít. A vzhledem k tomu, že sama prohlásila, že život na droze je jednodušší, moc šancí tomu bohužel dávat nemůžeme.