Vir HIV opět řádí v Česku, přibylo případů nakažených osob
V Česku podle statistiky k 31. červenci žilo 3509 HIV pozitivních osob. O měsíc dříve, tedy v červnu, bylo diagnostikováno dvacet nových případů HIV infekce. Z toho bylo 12 homosexuálů majících sex s muži, jedna žena užívala injekčně drogy, jeden muž si vir přivezl po ošetření v nemocnici v zahraničí. Jeden pacient na onemocnění AIDS v červnu zemřel, u třech onemocnění propuklo.
"Důležitá je prevence. Základem je bezpečnější sex a po možném riziku provedení testu na HIV infekci v průkazné době, to je dva až tři měsíce od posledního rizika," upřesnil ředitel spolku Red Ribbon Miroslav Hlavatý.
Nemoci AIDS loni podlehlo 14 lidí. Dalších 9 lidí nakažených HIV zemřelo z jiných nespecikovaných příčin. Statistická měření nakažených virem HIV na území Česka začala v roce 1985. A jak grafy ukazují, nových případů HIV pozitivních lidí přibylo.
Nejvíce nově nakažených bylo v roce 2016. Oproti tomu v posledních dvou letech ale nových případů výrazně ubývalo.
Krev je z hlediska přenosu viru HIV nejnebezpečnější tekutinou. Rizikové jsou zejména použité injekční jehly, ať už sdílené mezi narkomany nebo opakovaně používané v zemích se zaostalým zdravotnictvím. Sexuální přenos byl zaznamenán z ženy na muže, muže na ženu, muže na muže i ženy na ženu. K přenosu může docházet při análním, vaginálním i orálním styku, během nichž dochází ke styku sliznic se sexuálními sekrety či krví. Anální styk je významně nebezpečnější než vaginální, orální styk je nebezpečný nejméně. Hmyzí kousnutí riziko přenosu nepředstavuje.